Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
J1 to jeden z dwóch nowych bezlusterkowców Nikona. Między nim, a V1 występuje kilka dużych i kilkanaście pomniejszych różnic. Wiele wersji kolorystycznych i podzespoły o ciekawych parametrach czynią z J1 świetny gadżet. Do zakupu może również zachęcać niższa od V1 cena.
Menu
Menu i klawiszologia obu aparatów jest niemal identyczna. Pojawią się te same wady i zalety np. przejrzyste i intuicyjne menu. Brakuje bardzo menu podręcznego czy choćby jednego klawisza, który możemy zaprogramować.
Szybkość działania
Szybkość działania J1 stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Może podjąć walkę niemal z każdym aparatem tej klasy dostępnym na rynku. Uruchomienie trwa ok. 1 s, a przeglądanie zdjęć i reakcja na przyciski przypomina lustrzanki tego japońskiego producenta.
Pomiar ostrości
Nikon V1 posiada - według producenta - nowy rewolucyjny system ustawiania ostrości. Testy pokazały, że aparat ma autofocus na poziomie tego co znamy z konkurencji, odstaje jedynie od najszybszych pod względem ostrzenia aparatów takich jak Panasonic Lumix G3 czy Olympus EP-3. W słabszym oświetleniu autofokus działa bardzo dobrze, system jest wtedy wspomagany przez silną diodę, która może oślepiać fotografowane osoby. Tradycyjnie mamy do wyboru między pojedynczym polem AF, automatycznym wyborem punktu ostrości oraz AF śledzącym.
Zdjęcia seryjne
Nikon zrezygnował z migawki mechanicznej w modelu J1. Oba aparaty umożliwiają fotografowanie z najkrótszym czasem 1/16 000 sekundy, co jest wynikiem wybitnym w tej klasie sprzętu. Brak migawki mechanicznej spowodował, że czas synchronizacji z lampą wzrósł aż do 1/60 sekundy, co mocno ogranicza fotografującego. V1 z czasem synchronizacji 1/250 sekundy pozwoli na bardziej kreatywne fotografowanie z dopełnieniem błyskiem w świetle zastanym. Sama lampa w J1 ma tendencje do wyraźnego prześwietlania zdjęć o około 1 EV.
Dodatkowo (w stosunku do V1) okrojone został tryb seryjny. J1 ma mniejszy bufor, co zmniejsza liczbę zdjęć w serii. W tempie 10 kl/s aparat pozwala na wykonanie 13 klatek czyli o 21 klatek mniej niż w V1.
Pomiar światła
Pomiar światła, automatyka balansu bieli, system autofokusa, matryca i procesor są identyczne, więc tym którzy chcą dowiedzieć się jakiej jakości można się spodziewać po J1, odsyłamy do pełnego testu Nikona 1 V1.
Tryby ekspozycji
To co zaprezentował Nikon w swoim aparacie w kwestii trybów ekspozycji jest dość dziwne. Aparat, skierowany głównie do amatorów jest pozbawiony wielu trybów dostępnych u konkurencji. Do wyboru użytkownika oddano praktycznie stały zestaw, dostępnych tylko z menu trybów P, A, S i M oraz dwa tryby umieszczone na kółku umieszczonym na tylnej ściance. Są to Ruchome zdjęcie oraz Inteligentny wybór zdjęcia. W przypadku tego pierwszego, aparat zapisuje pojedynczą klatkę oraz krótki film w slow-motion, który możemy uruchomić w aparacie z wybranym motywem dźwiękowym. Drugi, to seria 20 zdjęć, z których aparat wybiera 5 jego zdaniem najlepszych, a użytkownikowi pokazuje jedno oraz zostawia możliwość wybrania któregoś z pozostałych czterech.
Filmowanie
Tak jak w V1 możemy skorzystać z dwóch trybów filmowania: Full HD i Spowolnienie. W pierwszym mamy do dyspozycji trzy rozdzielczości: 1080/60i, 1080/30p, 720/60p. Z kolei w trybie Spowolnienie możemy wybrać między rozdzielczością 640 x 240 kręconą w prędkości 400 kl/s oraz 320 x 120 kręconą z prędkością aż 1200 kl/s. Nakręcone z dużą ilością klatek filmy, odtwarzane są później z normalną prędkością, co daje użytkownikowi J1 dostęp do naprawdę imponującego narzędzia.
Dostęp do ustawień filmowania może wydawać się na początku bardzo utrudniony. Dostęp do nich otrzymujemy dopiero będąc w trybie filmowania na kole nastaw. Nawet w menu filmowania nie mamy dostępu do wszystkich opcji, ponieważ możemy regulować opcję tylko tego trybu, który mamy ustawiony. Czyli jeżeli znajdujemy się w trybie Full HD, nie mamy dostępu do specyficznych opcji trybu Spowolnienie.
Filmowanie w Nikonie, gdy mamy już za sobą wybór wszystkich interesujących nas opcji w menu, to sama przyjemność. Filmy w każdej jakości dają imponujące efekty. Zarówno klarowność obrazu w jakości FullHD jak i filmy slow monition.
Podsumowanie
Nikon J1 to szybki aparat, który pozwoli na tempo pracy znane z lustrzanek. Poprawnie działająca automatyka ostrości i balansu bieli, pozwoli na wygodne fotografowanie.
Największym plusem jest tryb filmowania z bogactwem ciekawych efektów. Słabiej wypadają tryby fotografowania, których jest mniej niż u konkurencji, a dostęp do opcji jest bardzo utrudniony poprzez menu główne. Tryby fotograficzne umieszczone na kole, są bardzo nietypowe i kłócą się z twierdzeniem, że aparat jest kierowany do nieco bardziej zaawansowanych amatorów.
+ ogólna szybkość działania
+ sprawny system AF
+ dobry system balansu bieli
+ dobry system pomiaru światła
+ wiele rodzajów zapisu wideo
- trudny dostęp do trybów P, A, S i M
- brak złącza mikrofonowego