Sony NEX-C3 - test

Sony NEX-C3 to przedstawiciel drugiej generacji bezlusterkowców japońskiego producenta. Aparat wyróżnia się przede wszystkim małymi rozmiarami - jest jeszcze mniejszy od swoich porzedników. Oferuje także nową matrycę o rozdzielczości 16,2 megapikseli.

Autor: Patryk Wiśniewski

19 Sierpień 2011
Artykuł na: 29-37 minut

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

System NEX w ciągu roku istnienia powiększył się tylko nieznacznie - NEX-C3 to trzeci korpus. Podłączyć do niego możemy tylko cztery obiektywy. Dwa stałoogniskowe, czyli Sony E 16mm f/2,8, oraz Sony E 30mm f/3,5 Macro, który miał premierę razem z korpusem C3, oraz dwa zoomy Sony E 18-55mm f/3,5-5,6 OSS i Sony E 18-200 f/3,5-6,3 OSS. Sytuację ratuje systemowa przejściówka. Dzięki niej do NEX-a możemy podpiąć wszystkie obiektywy systemu Sony Alpha. Oprócz tego istnieje duża liczba adapterów producentów zewnętrznych, dzięki czemu możemy skorzystać z wielu manualnych obiektywów.

Tym bardziej cieszy nas funkcja, która umożliwia wygodny podgląd głębi ostrości. Jest ona dostępna nie tylko z obiektywami dedykowanymi, ale także obiektywami z bagnetem Sony Alpha przy pomocy przejściówki systemowej. Funkcję poziom zarysu ustawiamy w menu. Po jej włączeniu obszar znajdujący się w głębi ostrości jest zaznaczany białymi obwódkami. Umożliwia to wygodny podgląd obszaru, który będzie ostry na zdjęciu. Jak funkcja sprawdza się w praktyce pokazuje zestawienie poniżej.

Rozmiar matrycy, wymusza rozmiar optyki. W związku z tym system firmy Sony ma największe obiektywy wśród bezlusterkowców. Z pancake'iem 16mm f/2,8 NEX ma kompaktowe wymiary i używa się go wygodnie, natomiast jeżeli podepniemy obiektyw "kitowy" 18-55mm f/3,5-5,6 musimy zmienić sposób posługiwania się aparatem, ponieważ korpus jest wtedy zdecydowanie przeważony przez obiektyw. Natomiast aparat z podpiętym obiektywem 18-200mm f/3,5-6,3 OSS wygląda już dosyć kuriozalnie.

Matryca

W Sony NEX-C3, producent wprowadził nową matrycę APS HD CMOS o rozdzielczości 16,2 megapikseli. Sensor, tak jak w poprzednich modelach, nie jest stabilizowany. Największą zaletą takiego rozmiaru matrycy jest większa kontrola nad głębią ostrości, oraz niższe szumy w stosunku do aparatów systemu Mikro Cztery Trzecie.

Monitor

W tym aspekcie nic się nie zmieniło. NEX-C3 został wyposażony w 3-calowy wyświetlacz w technologii TruBlack. Zapewnia ona kontrastowy obraz, a co szczególnie istotne - niweluje refleksy świetlne. Ponadto ekran jest ruchomy, więc zapewnia wygodne kadrowanie praktycznie w każdej pozycji. Ma też pewien minus - nie jest dotykowy. W aparatach konkurencji jest to już raczej standardem. Przy tak małej liczbie przycisków ekran dotykowy bardzo poprawiłby ergonomię NEX-a.

Lampa błyskowa

W związku z miniaturyzacją aparatu, NEX pozbawiony jest wbudowanej lampy błyskowej. Do zestawu jest dołączana mała, przykręcana lampa o liczbie przewodniej 7 dla ISO 200. Lampę uruchamia się podnosząc ją do góry, co jest jej wielką zaletą, ponieważ nawet w trybie Auto, to użytkownik decyduje kiedy chce z niej skorzystać. Jedyną jej wadą jest to, że po przykręceniu dominuje nad górną ścianką aparatu i zdecydowanie zwiększa jego rozmiar.

Zasilanie i pamięć

NEX jest zasilany baterią o pojemności 1080 mAh. Jest ona dobrze oznaczona, więc pomimo prostokątnego kształtu nie da się jej wsadzić odwrotnie.

Bateria pozwala na wykonanie ponad 400 zdjęć, a jej ładowanie trwa ponad 2,5 godziny. Według producenta, nowy NEX miał dużo oszczędniej gospodarować energią i tak rzeczywiście jest. W poprzednich modelach jedno ładowanie umożliwiało wykonanie około 250-300 zdjęć. W C3 bateria wytrzymuje przynajmniej o 100 zdjęć więcej, co jak na tak mały aparat jest bardzo dobrym wynikiem.

Złącze kart pamięci zostało umieszczone obok baterii. Pasują do niego tradycyjne dla Sony karty MemoryStick Duo/Pro Duo oraz karty bardziej popularnego systemu SD/SDHC/SDXC.

Złącza

Sony wyposażyło aparat w gniazda mini USB i HDMI. Złącza zostały umieszczone w lewej bocznej ściance. Oba mieszczą się pod plastikowymi klapkami. Dzięki zatrzaskom dobrze przylegają do korpusu, nie otwierają się też samoczynnie.

Podsumowanie

System obecnie nie jest zbyt bogaty, ale Sony pracuje nad nim o czym świadczy chociażby pojawienie się dwóch nowych obiektywów od czasu premiery w zeszłym roku. Bardzo pomagają przejściówki, które umożliwiają podpięcie szerokiej gamy obiektywów. Największymi zaletami są na pewno rozmiar matrycy, bardzo dobry ekran LCD oraz mniejsze zużycie energii.

+ duża matryca

+ wysokiej klasy ekran LCD

+ niskie zużycie energii

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)