Sony NEX-C3 - test

Sony NEX-C3 to przedstawiciel drugiej generacji bezlusterkowców japońskiego producenta. Aparat wyróżnia się przede wszystkim małymi rozmiarami - jest jeszcze mniejszy od swoich porzedników. Oferuje także nową matrycę o rozdzielczości 16,2 megapikseli.

Autor: Patryk Wiśniewski

19 Sierpień 2011
Artykuł na: 29-37 minut

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenia

Design nowego NEX-a nie zmienił się drastycznie. To co możemy zaobserwować na pierwszy rzut oka, to smuklejsza linia gripa, oraz mniejsze rozmiary. C3 jest obecnie najmniejszym bezlusterkowcem dostępnym na rynku.

Przy swoich niewielkich gabarytyach, aparat dobrze leży w dłoni. Grip jest wygodny i pozwala na wygodne ułożenie środkowego palca. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wykończenie gripu antypoślizgowym materiałem, ponieważ obudowa z tworzyw sztucznych jest dosyć śliska, a sprawy nie ratuje nawet delikatna faktura.

Odchylany ekran LCD nie zmienił się: ma taką samą rozdzielczość i identyczny rozmiar, jak w poprzednich modelach. Umożliwia wygodne kadrowanie, a obrazowi który wyświetla nie można nic zarzucić.

Na wygodę użytkowania bardzo duży wpływ ma liczba elementów sterujących oraz ich rozmieszczenie. Sony NEX-C3 ma ich bardzo niewiele. W związku z tym, nawet jeżeli chcemy zmienić podstawową funkcję jak ISO, pomiar światła, tryb AF użytkownik jest zmuszony do przekopywania się przez menu.

Funkcje przycisków

Pomimo zmniejszenia gabarytów, liczba elementów sterujących pozostała bez zmian.

Na górnej ściance, oprócz wygodniej umiejscowionego włącznika, znajduję się spust migawki, przycisk podglądu zdjęć, oraz przycisk REC.

Po obu stronach złącza akcesoriów znajdują się mikrofony, które w nowym NEX-ie zostały przesunięte na przednią ściankę aparatu. Są dosyć szeroko rozstawione, dzięki czemu rzeczywiście rejestrują dźwięk stereofoniczny.

Na tylnej ściance dominuje 3-calowy ekran LCD. Oprócz niego znajduję się tam obrotowa tarcza, która służy do zmiany parametrów w trakcie fotografowania oraz umożliwia poruszanie się po menu.

W środku tarczy znajduję się przycisk wyboru trybów fotografowania. Całości dopełniają dwa przyciski funkcyjne, które w porównaniu do porzednich modeli zmniejszono. Nie wpływa to jednak na wygodę użytkowania.

Górny przycisk umożliwia dostęp do menu, natomiast wciśnięcie dolnego przycisku uruchamia menu wskazówek dotyczących fotografowania. W ich przypadku są to ustawienia standardowe, które użytkownik może zmienić.

Ergonomia

Fotografowanie nowym NEX-em jest bardzo przyjemne i bezproblemowe o ile używamy trybów automatycznych. Zmiany wszelkich podstawowych parametrów odbywa się przy pomocy menu. Brak menu podręcznego jest bardzo upierdliwy dla użytkownika mającego doświadczenie z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Sytuację ratują przyciski programowalne, dwa na nawigatorze, przycisk w środku tarczy obrotowej, oraz przycisk pod tarczą. Dzięki tak szerokiej gamie możliwości możemy dopasować NEX-a do naszych potrzeb.

Podsumowanie

Pod względem obsługi nowy NEX niczym szczególnym nie różni się od swoich poprzedników. Dla osób, które wcześniej fotografowały np.: lustrzankami, wadą będzie mała liczba elementów sterujących. Należy jednak pamiętać, że jest to aparat skierowany przede wszystkim do amatorów. Dlatego też, Sony postanowiło jak najbardziej uprościć obsługę w systemie NEX. Dużym plusem jest dołączana lampa błyskowa.

+ dobry design

+ kompaktowe wymiary

+ lampa błyskowa dołączana do zestawu

+ odchylany wyświetlacz LCD

- brak menu podręcznego

- mała liczba elementów sterujących

- plastikowa obudowa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)