Fujifilm FinePix X100 - Fotografowanie

Fujifilm X100 to nieprzeciętny kompakt, przypominający klasyczne aparaty dalmierzowe. Poza ciekawym wzornictwem oferuje 12,3-megapikselową matrycę o rozmiarze APS-C oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw Fujinon. Zapraszamy do lektury testu tego nietuzinkowego aparatu.

Autor: Marcin Falana

12 Sierpień 2011
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Szybkość działania

Fujifilm X100 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po niecałych 5 sekundach od włączenia, co jest niezbyt dobrym wynikiem. Reakcja na wciśnięcie spustu migawki jest natychmiastowa, więc nie ma problemów ze złapaniem dynamicznego ujęcia dokładnie w momencie, w którym chcemy.

X100 nie ma także problemów z szybkim przejściem do trybu odtwarzania i szybkim przewijaniem zdjęć. Nie męcząco odbywa się też powiększanie zdjęć, chociaż na wyświetlenie wszystkich miniatur musimy poczekać około 5 s.

Jedyne duże zastrzeżenie mamy do prędkości manualnego pomiaru ostrości. Przełożenie pierścienia ostrości nie pozwala na szybkie wyostrzenie, co właściwie dyskwalifikuje ten rodzaj pomiaru ostrości. Sytuację ratuje przycisk AFL/AEL, który w trybie manualnego pomiaru ostrości pozwala skorzystać z autofokusa i przybliżyć płaszczyznę ostrości.

Pomiar ostrości

Szybkość autofokusa nie jest najmocniejszą stroną FinePiksa X100, chociaż w dobrych warunkach oświetleniowych nie ma na co narzekać. Jednak do takich konstrukcja jak najnowsze bezlusterkowce od Panasonika i Olympusa X100 dużo brakuje.

Podczas fotografowania w plenerze w dzień, czy w dobrze oświetlonym pomieszczeniu X100 zazwyczaj ostrzy w czasie 0,6 s. W słabszym oświetleniu, np. pokoju oświetlonym jedną żarówką, czy półmroku, w którym człowiek widzi jeszcze dobrze X100 często nie daje rady.

Jeżeli chodzi o celność autofokusa X100, to prezentuje się ona dość przyzwoicie pod warunkiem, że mierzymy na jakiś kontrastowy element. Warto także zwrócić uwagę, którą częścią ramki AF fotografujemy - aby mieć pewność powinniśmy korzystać z jej środka.

FinePix X100 nie został wyposażony w detekcję twarzy. Nie jest to może nieodzowna funkcja, jednak w aparacie, który oferuje tryb live view bywa przydatna.

Zdjęcia seryjne

Według danych producenta Fujifilm X100 wykonuje zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z maksymalną prędkością 5 kl/s - 10 plików JPEG lub 8 RAW-ów. Nasz test wykonaliśmy na karcie pamięci Panasonic SDHC o 10 klasie prędkości.

W formacie JPEG X100 trzyma deklarowane 5 kl/s. FinePix w 2 s rzeczywiście wykonał 10 klatek. Ich zgrywanie zajmuje aparatowi dość dużo czasu - ponad 10 sekund. Przy zapisie RAW-ów lub tandemu RAW + JPEG sytuacja wygląda podobnie, jednak seria skraca się do 8 zdjęć.

zakładka zdjęć seryjnych

W zakładce zdjęć seryjnych mamy wybór ich prędkości - 5 kl/s lub 3 kl/s.

Pomiar światła

Fujifilm X100 oferuje trzy metody pomiaru światła:

  • Multi
  • Punktowy
  • Średnioważony

Dostajemy się do nich za pomocą dedykowanego przycisku AE. Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego - Multi, który radzi sobie bardzo dobrze, poprawnie interpretując oświetlenie.

Tryby ekspozycji

Fujifilm X100 został wyposażony w pierścień przysłony i tarczę czasów ekspozycji. Każda z nich oferuje ustawienie automatyczne, które umożliwia uruchomienie automatyki przysłony - A lub czasu - S. Poza tym, gdy ustawimy "automat" na obu mamy do dyspozycji program z fleksją - P.

Bracketing

Bracketing uruchamiamy górnym przyciskiem nawigatora - Drive. Co ciekawe, możemy uruchomić sekwencję bracketingu korzystając z samowyzwalacza, który znajduje się w menu głównym.

Do dyspozycji mamy bracketing ekspozycji, który wykonuje, przy jednym wciśnięciu migawki, 3 klatki ze skokiem co +/- 0.3, 0.7 i 1 EV.

Bracketing czułości ISO

Poza tym możemy skorzystać z bracketingu czułości ISO. Niestety aparat wykonuje jedno zdjęcie i wywołuje je z pliku RAW z zaprogramowaną korektą co 1/3, 2/3 i 1 EV. Dodatkowo jeżeli mamy nastawiony zapis RAW-ów aparat w trybie bracketingu ISO nie zapisuje go, więc mamy do dyspozycji tylko trzy pliki JPEG. Całą tę czynność możemy wykonać na zapisanym RAW-ie po prostu wywołując go do JPEG-a z odpowiednią korektą. Jednym słowem funkcja bracketingu ISO jest właściwie zbędna.

Bracketing filmu

W tym trybie Fujifilm X100 wykonuje jedno naświetlenie i wywołuje je do trzech plików JPEG - Provia, Velvia i Astia. W tym trybie X100 także nie zapisuje oryginalnego RAW-a więc jesteśmy skazani tylko na JPEG-i. Mając natomiast RAW-a możemy go wywołać w aparacie w dowolnej symulacji filmu, także czarno-bieli czy sepii.

Balans bieli

Do zakładki balansu bieli dostajemy się dedykowanym przyciskiem nawigatora. Do dyspozycji poza trybem automatycznym mamy siedem trybów zdefiniowanych w tym pod wodą oraz ustawienia według Kelvinów (2500-10 000) i wzorca.

zakładka balansu bieli
górne zdjęcie przedstawia balans bieli ustawiony automatycznie, dolne według wzorca

Automatyczny balans bieli radzi sobie całkiem dobrze, poprawnie interpretując źródła światła nawet mieszanego czy żarowego. W plenerze nie zauważyliśmy większych błędów. W studiu, przy oświetleniu jarzeniowym, widać delikatną niebieską dominantę.

Opcje korekty obrazu

Podstawową metodą wpływu na obraz jaką oferuje X100 jest wybór symulacji filmu. Do dyspozycji mamy trzy filmy kolorowe - Provia, Velvia i Astia, oraz cztery czarno-białe - standard, z filtrem żółtym, z filtrem czerwonym, oraz z filtrem zielonym. Poza tym możemy jeszcze skorzystać z sepii.

Panoramy z ręki

Fujifilm X100 daje nam także do dyspozycji panoramy "z ręki". Jednym słowem wciskamy spust migawki i przesuwamy aparat. Możemy zmieniać ich kierunek (poziom/pion) oraz oraz kąt widzenia - 120 lub 180 stopni. Jak widać łączenia między poszczególnymi zdjęciami nie są idealne, jednak ogólnie trzeba ten tryb zaliczyć do udanych.

10/2200 s, f/5.0, ISO 200

Filmowanie

Fujifilm X100 daje nam do dyspozycji filmy w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli w formacie MOV (H.264) z prędkością 24 kl/s. Maksymalna długość filmu wynosi 10 minut. Do trybu filmowania dostajemy się za pomocą przycisku napędu. Filmowanie uruchamiamy i zatrzymujemy spustem migawki. Podczas filmowania aparat automatycznie ustawia ostrość na bieżąco.

W trybie filmowania do dyspozycji mamy tylko jeden tryb wyświetlania informacji i możemy korzystać tylko z ekranu LCD.

Podsumowanie

Fujifilm X100 nie jest demonem prędkości. Uruchamia się dość długo, nie zachwyca też prędkością autofokusa, szczególnie w porównaniu z najnowszymi bezlusterkowcami. Na minus musimy też zaliczyć manualny pomiar ostrości, który przez zbyt duży skok pierścienia jest właściwie bezużyteczny. Zabrakło także detekcji twarzy.

Na plus możemy natomiast zaliczyć zdjęcia seryjne z prędkością 5 kl/s, co w tej klasie aparatów jest bardzo przyzwoitym wynikiem. X100 nie ma też problemów z prawidłowym pomiarem światła i automatycznym balansem bieli. Plus należy się także za filmowanie w rozdzielczości HD 720p.

+ zdjęcia seryjne z prędkością 5 kl/s

+ pomiar światła

+ automatyczny balans bieli

+ symulacja filmów

+ panoramy z ręki

+ filmy HD 720p

- przeciętny autofokus

- przełożenie pierścienia w MF

- brak detekcji twarzy

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj