Pentax K-r - test

Pentax K-x został bardzo pozytywnie przyjęty na rynku lustrzanek typu entry-level. Nie był to jednak model bez wad, toteż z uwagą przyjrzymy się jego następcy - modelowi K-r. Aparat ma 12-megapikselową matrycę CMOS umożliwiającą rejestrację filmów Full HD. Nowością jest 3-calowy monitor LCD oraz tryb seryjny 6 kl/s.

Autor: Damian Bednarzak

18 Marzec 2011
Artykuł na: 38-48 minut

4. Budowa i obsługa

Optyka
Pentax K-r posiada mocowanie bagnetowe typu KAF2/KAF3. Oznacza to, że prawidłowo obsługuje wszystkie obecnie dostępne w sprzedaży obiektywy z logiem Pentax oraz te, zaprojektowane przez niezależnych producentów. W przypadku starszych obiektywów manualnych działa zarówno pomiar światła, potwierdzanie ostrości jak i stabilizacja obrazu. Przy tym zakładanie oraz zdejmowanie obiektywów nie nastręcza żadnych problemów.

W zestawie z body najczęściej znajdziemy obiektyw kitowy SMC PENTAX-DAL f/3.5-5.6 18-55 mm. Dla wersji białej przeznaczona jest wersja w analogicznym kolorze. Obiektyw cechuje się przyzwoitymi właściwościami optycznymi oraz dosyć głośną pracą. Brak ultradźwiękowego silnika w obiektywie kitowym nie wyróżnia pozytywnie Pentaksa na tle konkurencji, podobnie jak brak w zestawie osłony przeciwsłonecznej.
obiektyw kitowy 18-55 mm w białej kolorystyce

Sensor
Matryca K-r to konstrukcja CMOS bardzo podobna do tej, którą znajdziemy w poprzedniku K-x. Jej rozdzielczość to 12,4 MP, a zakres czułości ISO 200-12800 (rozszerzalne o ISO 100 i 25600). Wyższa maksymalna czułość niż w K-x pozwala mieć nadzieję na niższy poziom szumu na wysokich ISO. Rozmiar fizyczny sensora jest typowy dla APS-C, gdzie mnożnik ogniskowych wynosi 1,5x.

Wizjer/system podglądu
Mały Pentax identycznie jak w przypadku poprzednika wyposażony jest w wizjer oparty na układzie luster. Parametry opisujące wizjer to powiększenie 0,85x i pole krycia 96%, są to wyniki plasujące K-r w czołówce lustrzanek typu entry-level.

W wizjerze wyświetlanych jest dosyć dużo parametrów i ustawień. Cieszy nas fakt, że aktywne pole AF jest w podświetlane, czego zdecydowanie brakowało w modelu K-x. Punktów AF mamy 11, z czego 9 reaguje zarówno na pionowe jak poziome krawędzie (pola krzyżowe). Oprócz podstawowych parametrów ekspozycji w wizjerze widzimy także ikonkę aktualnie wybranego trybu tematycznego.

Podgląd na żywo
W nowym Pentaksie zauważalnie poprawiono tryb Live View. Teraz ustawianie ostrości podczas kadrowania odbywa się znacznie szybciej - porównywalnie z szybkością LV w flagowym modelu K-5. W modelu K-r mamy do dyspozycji dwa rodzaje systemu autofokusa podczas pracy w trybie podglądu na żywo: tryb detekcji kontrastu oraz - tradycyjny dla lustrzanek - detekcji fazy. Oczywiście ten drugi działa szybciej i skuteczniej, ale w czasie ustawiania ostrości lustro zostaje opuszczane, a obraz na monitorze znika na chwilę.
tryb Live View

Miłym dodatkiem jest możliwość wyświetlania siatki informacyjnej, histogramu oraz miejsc prześwietlonych i niedoświetlonych. Podczas kadrowania mamy także możliwość powiększania obrazu.
ustawienia trybu LV

Monitor
W stosunku do K-x w nowym Pentaksie urósł monitor LCD. Teraz ma przekątną 3-cale i rozdzielczość 920 tys. pkt. Jakość wyświetlanego obrazu jest znakomita - zarówno kontrast jak i kolorystyka wyświetlanego obrazu pozwala na precyzyjną ocenę zdjęć. Niestety monitor nie jest umocowany ruchomo, co nie ułatwia fotografowania w nietypowych pozycjach.

Lampa błyskowa
Wbudowana lampa błyskowa nie odbiega znacząco parameterami od lampy znanej z modelu K-x, a wcześniej K-m. Jej moc opisuje liczba przewodnia 15 (dla ISO 200), przy tym czas synchronizacji wynosi 1/180 s. Większe możliwości z pewnością zapewni zewnętrzna lampa, wpinana w tradycyjne sanki gorącej stopki.
lampa błyskowa

Wbudowana lampa błyskowa może pracować w takich trybach jak: auto, redukcja czerwonych oczu oraz synchronizacja z długimi czasami migawki (zarówno na przednią jak i na tylną kurtynę). Małym Pentaksem bez problemów wyzwolimy także systemowe zewnętrzne lampy błyskowe (za pomocą przedbłysków). Korekta mocy lampy błyskowej może być ustawiana w zakresie -2 do + 1 EV z krokiem 0.3 EV.
ustawienia zewnętrznej lampy błyskowej

Zasilanie
Pentax K-r posiada bardzo ciekawe rozwiązanie jakim jest zasilanie zarówno przy pomocy dedykowanego akumulatora jak i popularnych ogniw AA. Bateria o symbolu D-LI109 ma pojemność 1050 mAh (7,8 Wh), co sprawia, że bez problemów wykonamy aparatem około 550-650 zdjęć na jednym ładowaniu. W przypadku zasilania bateriami AA jest jeden kruczek - koszyczek na baterie nie jest dostarczany w zestawie i kosztuje w granicach 150 zł. Minusem jest także sposób informowania o zużyciu baterii - przydałby się wskaźnik procentowy lub chociaż o większej liczbie segmentów.
bateria oraz jej slot

koszyczek z zamontowanymi bateriami typu AA

Pamięć
Jak można się było spodziewać K-r zapisuje zdjęcia i filmy na kartach SD. Przy tym aparat obsłuży także nieco nowocześnienie karty SDHC, a po aktualizacji firmware również SDXC.
slot karty pamięci

Złącza
W Pentaksie K-r nie znajdziemy dużej liczby złączy. Próżno szukać portu HDMI, zewnętrznego zasilacza czy mikrofonu. Aparat możemy podłączyć do komputera przez kabel USB oraz telewizora/projektora przez tradycyjny chinch.
złącze USB/AV

Podsumowanie działu
W porównaniu do poprzednika różnic nie ma wiele. Wymienić należy na pewno szybszy tryb Live View oraz zasilanie przy pomocy zarówno dedykowanego akumalatora jak i ogniw AA. Rozdzielczość matrycy to nadal 12 MP, ale teraz dostępy mamy nieco szerszy zakres czułości: ISO 200-12800. Życzylibyśmy sobie precyzyjniejszej oceny rozładowania baterii oraz złącza HDMI.

+ 12,4 MP matryca CMOS
+ możliwość podłączenia szerokiej gamy obiektywów
+ duży wizjer
+ usprawniony tryb podglądu na żywo
+ zasilanie zarówno dedykowanym akumulatorem jak i paluszkami
+ duża liczba trybów pracy wbudowanej lampy błyskowej

- mała liczba złączy
- brak koszyczka na baterie AA w zestawie
- niedokładne informowanie o stanie naładowania baterii

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły