Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
9. Podsumowanie
Panasonic GH2 to jeden z bardziej dopracowanych aparatów z jakimi mieliśmy do czynienia. Pod względem ergonomii i budowy trudno się do czegoś przyczepić. Lumix GH2 daje nam do dyspozycji szerokie możliwościi dostosowania obsługi do naszych potrzeb. Dobrym przykładem jest dotykowy ekran, który podnosi funkcjonalność aparatu jednocześnie nie odbierając możliwości używania tradycyjnych przycisków i pokręteł. Aparat jest dobrze wykonany, chociaż nadal nieco zbyt plastikowy, jak cała seria G. Elementy sterujące zostały dobrze umieszczone, a wiele z nich wyciągnięto na korpus. Łatwą obsługę ułatwiają także trzy programowalne przyciski i szybkie menu podręczne dostępne pod dedykowanym przyciskiem lub po dotknięciu ikonki na ekranie.
Panasonika możemy także pochwalić za konsekwentne rozszerzanie oferty dostępnych obiektywów. Wraz z modelem GH2 na rynku pojawiły się obiektywy 14 mm f/2.5 (pancake), 100-300 mm f/4.0-5.6 oraz 12,5 mm 3D, którego test publikowaliśmy na łamach fotopolis.pl. Wracając jednak do Lumixa GH2, który kolejne plusy zbiera za wizjer - co prawda elektroniczny, jednak duży i bogaty w szczegóły dzięki rozdzielczości ponad półtora milona punktów. Nie można też nie wspomnieć o obracanym, dotykowym, 3-calowym ekranie LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów. Jedynym wyraźniejszym minusem jest bateria, która nie osiąga deklarowanych 330 zdjęć.
Jeżeli chodzi o funkcje związane bezpośrednio z fotografowaniem to nie ma na co narzekać. GH2 daje nam do dyspozycji szybki autofokus, który w swojej klasie jest jednym z lepszych. Idąc dalej dostajemy zdjęcia seryjne z szybkością 5 kl/s w pełnej rozdzielczości. Delikatnie można narzekać na pomiar światła, który ma czasem tendencje do niedoświetlania jasnych scen w trybie wielopunktowym. GH2 daje nam natomiast bardzo dobrze działający automatyczny balans bieli, przyzwoicie działającą stabilizację obrazu nawet w kitowym obiektywie. Nie wspominając o funkcjach wideo, które przewyższają konkurencję zarówno spod znaku lustrzanek jak i innych bezlusterkowców.
Pod względem jakości zdjęć Panasonic GH2 prezentuje się bardzo dobrze dorównując lustrzankom i bijąc kompakty. Pozwala na fotografowanie do czułości ISO 800 bez przejmowania się zjawiskiem szumu, a ISO 1600 także znacznie od niego nie odbiega. Jeżeli chodzi o reprodukcję szczegółów to widać pozytywny wpływ 16-megapikselowej matrycy. Dzięki niej GH2 dorównuje szczegółowością zdjęć amatorskim lustrzankom. Nie można też narzekać na naturalną kolorystykę fotografii.
Lumix GH2 to technologiczny popis Panasonika, w którym znalazło się wszystko co najlepsze. Czy warto go kupić? Jeżeli interesują nas zaawansowane funkcje wideo to na pewno tak. GH2 to unikalna propozycja, która daje możliwość zarezerwowane dotychczas dla profesjonalnych kamer. Jeżeli jednak fotografia jest naszą główną pasją spokojnie możemy się zdecydować na G2, który umożliwia filmowanie w rozdzielczości 720p.
+ wygodny uchwyt
+ staranne wykonanie i dobre materiały
+ możliwość obsługi tylko przyciskami
+ wyciągnięcie najważniejszych funkcji na korpus
+ obracana i wciskana tarcza nastaw
+ przycisk Rec. na górnej ściance
+ szybkie menu podręczne Q. menu
+ 3 programowalne przycisk
+ bogaty system Mikro Cztery Trzecie
+ matryca
+ odchylany, obracani dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów
+ znakomity wizjer elektroniczny
+ bogata informacja w wizjerze
+ złącze mikrofonu
+ działanie lampy błyskowej
+ złącze HDMI
+ przewijanie powiększeń
+ szybkość działania
+ szybkość działania autofokusa
+ zaawansowane funkcje wideo full HD (ACVHD)
+ zdjęcia seryjne 5 kl/s
+ stabilizacja obrazu MEGA O.I.S.
+ automatyczny balans bieli
+ możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofon
+ niski poziom szumu do ISO 1600
+ reprodukcja szczegółów dorównująca amatorskim lustrzankom
+ reprodukcja kolorów
+ możliwość wykonywania zdjęć 3D, z obiektywem Lumix G 12,5 mm f/12 3D
- moje menu obsługuje tylko ostatnio używane funkcje
- przypadkowe powiększanie zdjęć przez dotykanie ekranu
- szum w wizjerze podczas fotografowania w trudnych warunakch
- wydajność baterii około 200 zdjęć