Nikon D7000 - Podsumowanie testu

Nikon D7000 to następca pierwszej filmującej lustrzanki - modelu D90. Aparat został rozwinięty nie tylko pod kątem filmowania - jego atutami są także uszczelniona obudowa, dwa sloty kart pamięci SD oraz nowy, 39-polowy układ AF. Parametrami, które do niedawna zarezerwowane były dla półprofesjonalnych lustrzanek są 100% pokrycie kadru w wizjerze oraz tryb seryjny 6 kl/s. Za poprawę jakości zdjęć odpowiada nowy 16,2-megapikselowy sensor CMOS.

Autor: Damian Bednarzak

6 Grudzień 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Nikon D7000, mimo że przez wiele osób uważany jest za następce popularnej D90, to tak naprawdę jest przedstawicielem nowej grupy lustrzanek japońskiego producenta. Pomimo wymiarów D90, posiada wiele cech, które do tej pory zarezerwowane były dla półprofesjonalnej, 3-cyfrowej serii lustrzanek np. uszczelniony, magnezowy korpus, wizjer o 100% pokryciu kadru czy tryb seryjny 6 kl/s. Ważnym elementem D7000 jest nowy, bardzo dobrze spisujący się, 39-polowy autofokus, dzięki czemu aparat bez problemu poradzi sobie w fotografii reportażowej. Bardzo dobre osiągi ma także nowa 1900 mAh bateria, która umożliwia wykonanie nawet 1000 zdjęć na jednym ładowaniu. Przydatnym rozwiązaniem są dwa sloty kart pamięci SD.

D7000 posiada liczne cechy, których brakowało w serii dwucyfrowej, są to przede wszystkim migawka mogąca pracować z czasem 1/8000s oraz pomiar światła działający z obiektywami pozbawionymi elektroniki. Docenić należy także bardzo dobrą ergonomię, która zyskała dzięki wprowadzeniu tarczy ustawień napędu. Praktycznymi dodatkami są mikroregulacja systemu AF oraz interwałometr.

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru aparatu jest jakość zdjęć, a ta w D7000 przedstawia się wzorowo. Zarówno poziom szumu na wysokich ISO jak i reprodukcja szczegółów osiągają wartości znane do niedawna z lustrzanek z pełnoklatkowymi matrycami. W stosunku do D90 poprawiono także odwzorowanie barw i delikatnych przejść tonalnych. Rozwinięto także możliwości rejestracji wideo teraz rozdzielczość wynosi full HD, a podczas nagrywania możemy korzystać z AF oraz trybu manualnego.

Mimo że D7000 oceniliśmy jako wzorcowy, można się w nim doszukać pewnych niedoskonałości. Przykładem może być delikatna tendencja do prześwietlania w trybie pomiaru matrycowego czy umieszczenie głośnika w miejscu, w którym zwykle trzymamy kciuk. Są to jednak drobne minusy, które nie zabierają przyjemności fotografowania tym korpusem.

Jeśli chodzi o cenę, to w tej chwili korpus możemy kupić w cenie około 4100 zł, co jest atrakcyjną propozycją jak na tej klasy sprzęt.

+ solidna, uszczelniona obudowa
+ wysoka jakość wykonania
+ świetna ergonomia
+ duża liczba elementów sterujących
+ niski poziom szumu na wysokich czułościach
+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów
+ naturalna kolorystyka zdjęć
+ rekordowy zakres dynamiczny
+ szeroki zakres tonalny
+ wizjer o 100% pokryciu kadru
+ tryb Live View
+ filmy full HD z AF
+ slot na dwie katy SD
+ tylny, 3-calowy monitor 920 tys. pkt.
+ górny, monochromatyczny wyświetlacz
+ sterowanie zewnętrznymi lampami błyskowymi
+ bogata ilość złączy
+ tryb seryjny 6 kl/s
+ szybki i precyzyjny, 39-polowy AF
+ dobrze działający automatyczny balans bieli
+ interwałometr

- głośnik w miejscu, które często przykrywamy kciukiem
- tendencja do prześwietlania zdjęć przy użyciu pomiaru matrycowego
- nieznaczne odstępstwo rzeczywistych od deklarowanych czułości ISO
- brak możliwości szybkiego włączenia rejestracji wideo

Nikon D7000 w swojej klasie uzyskał 83%

 

 

 

 

 

Spis treści

Następna

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły