Nikon D7000 - Budowa i obsługa

Nikon D7000 to następca pierwszej filmującej lustrzanki - modelu D90. Aparat został rozwinięty nie tylko pod kątem filmowania - jego atutami są także uszczelniona obudowa, dwa sloty kart pamięci SD oraz nowy, 39-polowy układ AF. Parametrami, które do niedawna zarezerwowane były dla półprofesjonalnych lustrzanek są 100% pokrycie kadru w wizjerze oraz tryb seryjny 6 kl/s. Za poprawę jakości zdjęć odpowiada nowy 16,2-megapikselowy sensor CMOS.

Autor: Damian Bednarzak

6 Grudzień 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Optyka i sensor
D7000 posiada, stosowany przez Nikona od lat, bagnet F. Możemy do niego podłączyć zarówno starsze, manualne obiektywy jak i nowsze serii D oraz G. Tak jak poprzednicy aparat posiada wbudowany silnik AF, co pozwala na wykorzystanie automatycznego ustawiania ostrości także z obiektywami pozbawionymi własnego silnika (ale posiadającymi sprzęgło oraz mechanizm przenoszący napęd). Użytkownicy modeli dwucyfrowych narzekali na fakt, że układ mierzący światło nie obsługiwał obiektywów pozbawionych elektroniki. D7000, wzorem zaawansowanych korpusów np. D300s, D700, D3s, potrafi mierzyć ekspozycję także po podłączeniu obiektywu w pełni manualnego.

bagnet F


Wymiary fizyczne przetwornika są charakterystyczne dla formatu DX Nikona (APS-C) i wynoszą 23,6 x 15,6mm. Na takiej powierzchni "upakowano" całkiem sporą liczbę komórek światłoczułych: 16,9 mln (efektywna rozdzielczość 16,2 MP). Podstawową czułością jest ISO 100, a maksymalną ISO 6400 ("sztucznie" uzyskiwane są ISO 12800 oraz ISO 25600). Nowoczesna konstrukcja CMOS ma przy tym zapewnić nie tylko wysoką rozdzielczość, ale również niski poziom szumu na wysokich ISO, ale o tym więcej w rozdziale pt. Jakość zdjęć.

matryca kryjąca się w modelu D7000


Wizjer i podgląd na żywo
Model D90 chwalony był za jasny i duży wizjer. W D7000 wizjer również oparty jest na pryzmacie pentagonalnym, a dodatkowo kryje 100% powierzchni kadru. Oznacza to, iż na zdjęciu uzyskamy dokładnie taki sam kadr jaki widzimy patrząc w wizjer. Powiększenie wynosi 0,94x, a korekcji dioptri możemy dokonać w zakresie -3 do +1. W wizjerze możemy zobaczyć całkiem sporo danych o bieżących ustawieniach aparatu oraz oczywiście aktualne parametry ekspozycji.

 

  1. linie kadrowania
  2. punkty autofoksua
  3. obszar punktów AF
  4. wskaźnik naładowania baterii
  5. ustawienia kolorów czarno-białe
  6. brak karty w slocie
  7. wskaźnik potwierdzający ostrość
  8. blokada ekspozycji
  9. czas migawki
  10. wartość przesłony
  11. niski poziom naładowania baterii
  12. ustawienia bracketingu
  13. oznaczenie ISO
  14. K- stopnie Kelwina
  15. gotowość lampy błyskowej
  16. blokada mocy błysku
  17. podłączenie zewnętrznych lamp błyskowych
  18. oznaczenie liczby przysłony
  19. drabinka przesłony
  20. korekta mocy błysku
  21. korekta ekspozycji
  22. oznaczenie Auto (ISO)
  23. czułość ISO/liczba pozostałych do wykonania zdjęć


Podgląd na żywo włączamy wygodnym przełącznikiem znajdującym się na tylnej ściance aparatu. Dodatkowo, wewnątrz niego znajduje się czerwony przycisk uruchamiający rejestrację wideo - niestety, aby rozpocząć nagrywanie musimy uprzednio włączyć tryb Live View. Wśród wyświetlanych informacji może znaleźć się także poziomica (działająca w jednej płaszczyźnie).

tryb Live View


Monitory LCD
Tylny, kolorowy monitor to znana, 3-calowa konstrukcja o rozdzielczości 920 tys. punktów. Wyświetlany obraz jest naprawdę wysokiej jakości, co pozwala na trafną ocenę wykonanego zdjęcia. Jedyną rzeczą, której może brakować jest brak przegubowego mocowania monitora, tak jak ma to miejsce w Canonie 60D.

3-calowy monitor o rozdzielczości 920 tys. pkt


W D7000 nie zabrakło górnego, monochromatycznego wyświetlacza rodem z profesjonalnych konstrukcji. Znajdziemy na nim najważniejsze ustawienia oraz parametry, przedstawione w wygodniejszy i czytelniejszy (szczególnie w słoneczny dzień) sposób niż ma to miejsce w amatorskich korpusach. Dodatkowo, w trudnych warunkach monitor możemy podświetlić na dyskretny zielony kolor.

górny monitor LCD


Lampa błyskowa
Nikon D7000, podobnie jak jego poprzednik, został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową typu pop-up. Lampa unosi się na prawie taką samą wysokość co w D80 i D90. Podobna jest również moc lampy - liczba przewodnia 12 m dla ISO 100. Pomiar śwatła błskowego może odbywać się przy pomocy trybu i-TTL. Przy pomocy wbudowanej lampy błyskowej możemy także zdalanie sterować zewnętrznymi lampami: SB 600, SB 700, SB800 czy SB 900

wbudowana lampa błyskowa


Zasilanie
D7000 został wyposażony w pojemniejszy akumulator (1900 względem 1500 mAh w D90), oznaczony symbolem EN-EL15. Według naszych pomiarów na jednym ładowaniu możemy wykonać nawet ponad 1000 zdjęć (bez lampy błyskowej), co jest bardzo dobrym wynikiem. W odróżnieniu od poprzedników, bateria jest dodatkowo blokowana zapadką.


Pamięć
Jedną z głównych modyfikacji w stosunku do D90 jest wprowadzenie dwóch slotów na karty pamięci, podobnie jak w modelu D300s. Różnica jest taka, że w D7000 są to dwie karty SD (SDHC,SDXC) - według nas bardzo rozsądne posunięcie. Karta w drugim slocie może pracować gdy przepełnimy pierwszą, kopia zapasowa lub miejsce na zdjęcia JPEG, w czasie gdy na karcie nr 1 zapisywane są RAW-y. Zdefiniować możemy także, na którym nośniku będą zapisywane filmy. Sloty znajdują się pod dużą, wygodną klapką, a sama wymiana kart nie przysparza żadnych problemów.

konfiguracja slotów kart pamięci

 

gniazdo kart pamięci


Złącza
Bogata liczba złącz jest z pewnością plusem nowego Nikona. Prócz HDMI, USB oraz GPS, nie zabrakło tradycyjnego wyjścia A/V Out służącego do podłączenia starszego typu telewizorów oraz projektorów. Miłośnicy filmowania docenią złącze zewnętrznego mikrofonu. Nie tylko bateria z D90 nie jest kompatybilna z nowym korpusem, wprowadzono także nowy grip MB-D11.

złącza kryją się pod wygodną klapką mocowaną na zawiasach


Podsumowanie działu
Nikona D7000 należy pochwalić za nowoczesną matrycę oraz szeroką gamę kompatybilnych obiektywów. Dobrze prezentuje się także wizjer o 100% pokryciu kadru oraz tryb Live View, w którym obraz możemy powiększyć kilkunastokrotnie (przydatne podczas ostrzenia ze szkłami manualnymi). Dzięki dwóm monitorom LCD mamy dobrą kontrolę nad parametrami ekspozycji i ustawieniami aparatu. Plusem jest także możliwość bezprzewodowego sterowania systemowymi lampami błyskowymi oraz slot na dwie karty pamięci SD.

+ nowoczesna matryca CMOS 16,2 MP
+ szeroki zakres dostępnej optyki
+ wizjer o 100% pokryciu kadru
+ tryb Live View
+ slot na dwie katy SD
+ tylny, 3-calowy monitor 920 tys. pkt.
+ górny, monochromatyczny wyświetlacz
+ sterowanie zewnętrznymi lampami błyskowymi
+ bogata ilość złączy

- brak możliwości szybkiego włączenia rejestracji wideo

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły