Fotografowanie Nikonem D7000

Nikon D7000 to następca pierwszej filmującej lustrzanki - modelu D90. Aparat został rozwinięty nie tylko pod kątem filmowania - jego atutami są także uszczelniona obudowa, dwa sloty kart pamięci SD oraz nowy, 39-polowy układ AF. Parametrami, które do niedawna zarezerwowane były dla półprofesjonalnych lustrzanek są 100% pokrycie kadru w wizjerze oraz tryb seryjny 6 kl/s. Za poprawę jakości zdjęć odpowiada nowy 16,2-megapikselowy sensor CMOS.

Autor: Damian Bednarzak

6 Grudzień 2010
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści



Szybkość działania
Jeśli od lustrzanki oczekujemy szybkości działania - zarówno płynnej obsługi, szybkiego AF oraz trybu seryjnego - to Nikon D7000 z pewnością nas nie zawiedzie. Także włączenie aparatu jak i jego gotowość do zrobienia zdjęcia następują bezzwłocznie po przełączeniu z pozycji Off na On.

D7000 może poszczycić się szybkim trybem seryjnym - 6 kl/s, co jest dużym krokiem w przód w porównaniu do poprzednika (4,5 kl/s). Według naszych pomiarów aparat nie ma problemów z osiągnięciem deklarowanej szybkości. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwą długość szybkiej serii, a zależy ona od rozmiarów plików wynikowych. Test wykonaliśmy przy ustawieniu kompresji JPEG na Priorytet wielkości. Dla formatu JPEG Normal na ilość zdjęć w serii na pewno nie powinniśmy narzekać, około 50 klatek przy szybkości 6 kl/s daje nam 8,5 sekundy szybkiego fotografowania. Gorzej sytuacja wygląda dla zdjęć JPEG Fine, tutaj długość szybkiej serii wynosi 25 klatek, po czym aparat zwalnia do około 2 kl/s.

Długość szybkiej serii ulega znaczącemu skróceniu podczas włączenia zapisu plików RAW, różna jest także dla RAW-ów 12 i 14-bitowych. W przypadku pierwszych aparat wykona 11 zdjęć, natomiast większe RAW-y skrócą długość serii do 10 klatek. Co ciekawe dla najbardziej wymagającej kombinacji RAW+JPEG Fine długość również wynosi 10 klatek.

Podsumowując, D7000, jak na aparat wyrastający z klasy średniej, zaskakuje swoją szybkością, a więc także reporterskim zacięciem. Długość (i tak wystarczającej w większości zastosowań) serii możemy w łatwy sposób wydłużyć, ograniczając szybkość zdjęć do np. 4 kl/s lub zrezygnować z plików RAW.

Pomiar ostrości
Za ustawianie ostrości odpowiada nowy 39-polowy układ AF o nazwie Multi-CAM 4800DX. 9 pól umieszczonych w centrum reaguje zarówno na krawędzie poziome jak i pionowe (pola krzyżowe), co w stosunku do jednego pola krzyżowego w D90 jest dużym postępem.

punkty AF wraz z zaznaczonymi punktami krzyżowymi


Punktami możemy dosyć swobodnie zarządzać, po pierwsze Nikon pozwala ograniczyć ich liczbę do 11 (skrajne + centralny), co pozwala na wygodne i szybkie wykonywanie portretów (bez przekadrowywania). Większe możliwości konfiguracji AF mamy w trybie ciągłym (AF-C), w którym to liczbę punktów możemy ograniczyć do 9 bądź 21 i dodatkowo wybrać obszar ich działania. Najbardziej zaawansowanym trybem AF jest tzw. śledzenie 3D, w którym AF inteligentnie aktywuje punkty, tak aby obiekt nie wymknął się z głębi ostrości. Autofokus wspierany jest wówczas 2016-pikselowym czujnikiem pomiaru ekspozycji, dzięki czemu zapamiętywany jest kolor interesującego nas obiektu.

W praktyce nowy autofokus radzi sobie bardzo dobrze. W trybie pojedynczym nietrafienie dowolnym z punktów krzyżowych graniczy z cudem (zakładając, że nie celujemy w jednolitą powierzchnię). Pozostałe punkty także zachwycają celnością, szczególnie w takich zastosowaniach jak portret, kiedy to twarz zwykle jest pełna krawędzi odniesienia. Szybkość trybu ciągłego w dużej mierze zależy od użytego obiektywu. Przykładowo, podłączając profesjonalnego Nikkora 17-55mm f/2,8 G ED jakość pracy w trybie ciągłym była o klasę wyższa niż w przypadku kitowego 18-105mm f/3,5-5,6 G VR.

Warto dodać, że korpus podłączaliśmy do kilku systemowych obiektywów oraz optyki niezależnych producentów i w żadnym przypadku nie była konieczna mikroregulacja AF. Jednak mając ją w zanadrzu, podczas kupna obiektywu z pewnością możemy czuć się spokojniej.


Pomiar światła
Nowością jest również układ odpowiadający za pomiar ekspozycji. 2016-pikselowy sensor może pracować w trzech tradycyjnych trybach: matrycowym, centralnie ważonym (z możliwością zdefiniowania wielkości obszaru pomiarowego) oraz punktowym. Co do działania pomiaru światła nie można mieć większych zastrzeżeń. Pewną nieprzewidywalność i tendencję do prześwietlania zdjęć zauważyliśmy fotografując w trybie matrycowym.

delikatnie prześwietlone zdjęcie w trybie matrycowym


Do dyspozycji mamy również korektę pomiaru światła - pozwala na precyzyjne dostosowanie każdego z trybów pomiaru w zakresie -1 do +1 EV.

korekta pomiaru światła


Niedogodnością, z którą spotykamy się w wielu lustrzankach Nikona jest fakt, iż dla wolnych czasów migawki (mniej więciej dłuższych od 1 sekundy) w okienku odpowiedzialnym za wyświetlenie ww. parametru pojawia się napis Lo. Z pewnością wielu użytkowników chciałoby wiedzieć jaki dokładnie będzie czas naświetlania zdjęcia przed wciśnięciem spustu migawki.

Bracketing
Identycznie jak w poprzedniku, nowy Nikon umożliwia szerokie możliwości bracketingu: autobracketing, bracketing balansu bieli lub mocy błysku. Możemy wykonać 2 lub 3 klatki z krokiem od 1/3 do 2 EV. Bracketing błysku może być sprzężony z bracketingiem ekspozycji. Poza tym Nikon udostępnia bracketing funkcji D-Lighting.


Tryby ekspozycji
Mimo że D7000 kierowany jest do zaawansowanych użytkowników, to z tarczy trybów ekspozycji nie zniknął zielony tryb automatyczny. Zmodyfikowano natomiast lokalizację trybów tematycznych - teraz znajdują się one pod jedną pozycją SCN. Wśród trybów oczywiście widzimy standardowe P, A, S, M oraz nowość - dwa tryby użytkownika U1, U2. Dzięki nim możemy mieć pod ręką dwie odmienne konfiguracje aparatu - w sam raz do różnego typu fotografii, bądź dla pary osób korzystających z korpusu.

tarcza trybów ekspozycji


Warto wspomnieć, że w naszym ulubionym trybie preselekcji przesłony (A) możemy tak skonfigurować pokrętła, aby pod jedno z nich odpowiadało za zmianę czułości ISO, a drugie wartości przesłony. Taka konfiguracja umożliwia szybką zmianę najważniejszych parametrów, bez odrywania oka od wizjera.

Niewątpliwym plusem D7000 jest minimalny czas migawki 1/8000, co w porównaniu do 1/4000 w D80 i D90 pomaga w fotografowaniu jasnymi obiektywami w słoneczny dzień. Przy okazji warto wspomnieć, że producent deklaruje, że migawka wytrzyma 150 tys. cykli (100 tys. w D90).

Interwałometr
Nowością w stosunku do poprzednika jest funkcja Zdjęcia z interwałometrem. Czyli nic innego jak możliwość zaprogramowania aparatu by wyzwalał sam migawkę. Jako parametry podajemy ilość zdjęć oraz czas między każdorazowym wyzwoleniem migawki. Dodatkowo możemy wprowadzić czas rozpoczęcia wykonywania serii.


Funkcja D-Lighting
Funkcja D-Lighting ma na celu rozszerzenie zakresu dynamicznego wykonywanych zdjęć. Zasada działania jest prosta - aparat rozjaśnia ciemne obszary kadru, a przyciemnia te jasne. W praktyce funkcja ta działa dosyć skutecznie i, o ile nie przesadzimy z intensywanością jej działania, da naturalne i przyjemne dla oka efekty.

funkcja D-Lighting wyłączona

 

funkcja D-Lighting włączona (Normalna)


Balans bieli
W D7000 znajdziemy pełny zestaw ustawień związanych z balansem bieli (WB). Oprócz automatycznego wyboru możemy skorzystać z szerokiej liczby predefiniowanych ustawień. Zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią możliwość wyboru temperatury barwowej wg stopni Kelvina oraz ustawienia WB według wzorca. W praktyce automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo dobrze, podczas testu nie spotkaliśmy się z sytuacją niefortunnego ustawienia balansu bieli. Nikon bardzo dobrze poradził sobie również w laboratorium - zdjęcia wykonane z automatycznym i zdefiniowanym WB niemal nie różnią się od siebie.

balans bieli automatyczny (góra) oraz manualny (dół)



Filmowanie
Pod względem rejestracji wideo nie trudno jest zauważyć duży postęp w stosunku do poprzednika. Zwiększono rozdzielczość do 1920x1080 oraz umożliwiono działanie autofokusu (detekcja kontrastu) podczas nagrywania. Ostrość możemy ustawiać zarówno w trybie ciągłym jak i pojedynczym, jednocześnie z możliwością zmiany pola AF. Dodatkowo możemy nagrywać korzystając z trybu manualnego. Pliki zapisywane są w formacie .mov i charakteryzują się naprawdę wysoką jakością obrazu i dźwięku.

Powyższy film ukazuje m.in. szybkość przeostrzania międzi planami. Jak widać nie jest źle, aczkolwiek ostrząc manualnie możemy uzyskać o wiele lepsze efekty.

Podsumowanie działu
Nikon D7000 jest z pewnością jednym z tych apartów, które dają dużą przyjemność z fotografowania. Jest szybki, zarówno pod względem pracy AF jak i zdjęć seryjnych, ponadto oferuje przydatne funkcje jak rozbudowany bracketing oraz interwałometr. Plusami są także dobrze działająca funkcja D-lighting oraz rejestracja filmów full HD z autofokusem. Wśród wad musimy wymienić nieco nieprzewidywalne działanie pomiaru matrycowego z delikatną tendencją do prześwietlania.

+ tryb seryjny 6 kl/s
+ szybki i precyzyjny, 39-polowy AF
+ rozbudowany bracketing
+ dobrze działający automatyczny balans bieli
+ interwałometr
+ filmy full HD z AF

- tendencja do prześwietlania zdjęć, szczególnie prz użyciu pomiaru matrycowego

 

 

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły