Nikon D3100 - Podsumowanie

Nikon D3100 to następca popularnego korpusu "entry level", modelu D3000. Zmian w stosunku do poprzednika jest całkiem sporo. Przede wszystkim nowa, 14,2-megapikselowa matryca CMOS oraz możliwość rejestracji filmów HD 1080i z autofokusem. Poprawiono również ergonomię oraz materiały wykończeniowe, nowością jest także obsługa kart SDXC. Bez zmian pozostał 11-polowy system AF, tryb seryjny 3 kl/s, 3-calowy monitor LCD oraz tryb podręcznika Guide.

Autor: Damian Bednarzak

29 Październik 2010
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

8. Podsumowanie

Nikon D3100 jedynie wyglądem przypomina poprzednika D3000. Zmieniono wiele, począwszy od sensora po materiały wykończeniowe. Cieszy nas fakt, że dodano kilka elementów sterujących, dzięki czemu teraz aparat obsługuje się naprawdę wygodnie. Mocną stroną Nikona jest system ustawiania ostrości - moduł z D3100 jeszcze kilka lat temu stosowany był w zaawansowanych korpusach, np. D200.

Model D3100 jest pod pewnym względem przełomowy - to właśnie w nim zastosowano nową 14,2-megpikselową matrycę CMOS APS-C. Dzięki niej aparat wykonuje szczegółowe i o niskim poziomie szumu zdjęcia. Zaletą jest także możliwość nagrywania sekwencji HD 1080i z autofokusem.

Testowany Nikon plasowany jest najniżej w hierarchii lustrzanek japońskiego producenta, toteż nie dziwi zastosowanie monitora o rozdzielczości 230 tys. punktów czy brak drugiego pokrętła sterującego. Szkoda tylko, że monitor nie jest montowany ruchomo, ale to akurat jest domeną D5000. Nie zachwyca też tryb seryjny (3 kl/s). Próżno także szukać w Nikonie zaawansowanych funkcji takich jak zdjęcia HDR czy zautomatyzowanego trybu panoramy.

Niezaprzeczalną zaletą Nikona D3100 jest atrakcyjna cena, wynosząca obecnie około 2300 zł (korpus + obiektyw 18-55 mm VR).

Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy i minusy Nikona D3100:

+ 14,2 MP matryca CMOS

+ rejestracja filmów HD 1080i z AF

+ układ AF

+ niski poziom szumów dla ISO 100-1600

+ świetna reprodukcja szczegółów

+ naturalne odwzorowanie barw

+ szeroka dostępność obiektywów

+ ergonomiczne rozmieszczenie przycisków

+ złącze modułu GPS

+ tryb podręcznika Guide

+ obsługa kart SDXC

+ niska cena

- brak zaawansowanych funkcji i trybów ekspozycji

- brak ruchomego monitora LCD

- brak silnika AF w korpusie

- brak stabilizacji w korpusie

- wolny tryb seryjny

- brak czujnika zbliżeniowego

Nikon D3100 w swojej klasie uzyskał 66%
Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)