Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
6. Fotografowanie
Szybkość działania
Pod względem szybkości D3100 nie wyróżnia się niczym szczególnym w porównaniu do konkurencji. Z jednej strony możemy cieszyć się szybką pracą menu oraz trybu odtwarzania, z drugiej odczuwamy braki w szybkości zdjęć seryjnych oraz pracy kitowego obiektywu DX 18-55 mm f/3,5-5,6G VR.
Przyjrzyjmy się bliżej trybowi zdjęć seryjnych. Według producenta, korpus potrafi wykonywać serie zdjęć z szybkością 3 kl/s. Nie jest to deklaracja, którą trudno by osiągnąć w praktyce. I faktycznie, wynik ten potwierdził się w naszych pomiarach. Warto dodać, iż długość serii dla zdjęć JPEG wynosi 100 zdjęć, co odpowiada około 34 sekundom fotografowania. Oczywiście gorszy wynik osiągniemy w przypadku większych formatów plików: dla zdjęć RAW długość szybkiej serii wynosi 10 klatek, natomiast dla kombinacji RAW+JPEG tylko 8 klatek. Następnie aparat zaczyna nieregularnie wykonywać zdjęcia z szybkością około 1 kl/s. Podsumowując, niestety musimy stwierdzić, że większość konkurencji np. Sony A33 (7 kl/s) oraz amatorskie korpusy Pentaksa czy Olympusa lepiej radzą sobie w tej dziedzinie.
Pomiar ostrości
Za ustawianie ostrości odpowiada sprawdzony i zbierający bardzo dobre opinie moduł Multi-CAM 1000. O jego jakości świadczy fakt, że identyczny znajdziemy w bardziej zaawansowanych korpusach japońskiego producenta: D80, D90 czy D200. Układ składa się z 11 pól, z czego centralne pole reaguje zarówno na pionowe jak i poziome krawędzie.
Poza tym możemy wybrać jeden z czterech trybów działania autofokusa:
Pomiar światła
Nikon D3100 oferuje system pomiaru ekspozycji 3D Color Matrix II korzystający z 420-pikselowego czujnika RGB. Do dyspozycji mamy trzy sposoby pomiaru:
Zmiany sposobu pomiaru światła możemy dokonać z poziomu menu lub za pomocą przycisku {ILT|i,] czyli tak czy inaczej musimy oderwać aparat od oka i spojrzeć na monitor.
Tryby ekspozycji
Nikon D3100 oferuje typowy dla lustrzanek amatorskich zestaw programów ekspozycji. Na tarczy trybów umieszczono programy manualne i tematyczne, nie zabrakło również znanego z D3000 trybu podręcznika, Guide. Pisaliśmy o nim przy okazji testu D3000
Funkcja D-Lighting
Nikon konsekwentnie wyposaża swoje lustrzanki w funkcję D-Lighting. Efekty jej działania to rozjaśnianie ciemnych obszarów zdjęcia, co wiąże się z poszerzeniem zakresu dynamiki tonalnej. D-Lighting działa całkiem nieźle i na pewno przyda się użytkownikom, którzy nie obrabiają zdjęć przy pomocy komputera. Poniżej przedstawiamy przykład działania funkcji:
Balans bieli
Identycznie jak w modelu D3000 wyboru balansu bieli możemy dokonać z menu lub za pomocą przycisku i. Ustawienia balansu bieli możemy również przypisać do programowalnego przycisku Fn, jeśli natomiast sięgniemy do menu głównego, wtedy będziemy mieli możliwość precyzyjnego dostrojenia balansu bieli.
Do dyspozycji mamy:
D3100 jest jednym z tych aparatów, przy których możemy zapomnieć o istnieniu predefiniowanych ustawieniach balansu bieli. Tryb automatyczny radzi sobie bardzo dobrze, o czym świadczy niemal niezauważalna różnica w kolorystyce zdjęć laboratoryjnych wykonanych z automatycznym i zmierzonym balansem bieli.
Filmowanie
Model D3000 nie umożliwiał jakiejkolwiek rejestracji wideo. Aktualny model rejestruje wideo w rozdzielczości HD 1080i z działającym autofokusem (detekcja kontrastu). Naturalnie, wyposażony jest również w tryb Live View. Pliki zapisywane są w formacie .mov. Jeśli chodzi o jakość obrazu oraz dźwięku to prezentuje się ona bardzo dobrze, tak jak na pliki w wysokiej rozdzielczości przystało.
Podsumowanie działu
W tym rozdziale mały Nikon został doceniony za możliwość rejestracji sekwencji wideo HD 1080i z AF oraz za sprawnie działający system pomiaru ostrości. Dobrze spisuje się także automatyczny balans bieli. Niestety brakuje zaawansowanych funkcji i trybów ekspozycji, takich jak szybki tryb seryjny czy zdjęcia HDR.
+ rejestracja filmów HD 1080i z AF
+ układ AF
+ tryb podręcznika Guide
+ balans bieli
- wolny tryb seryjny
-brak zaawansowanych funkcji i trybów ekspozycji