Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
7. Jakość zdjęć
Szum
Nikon D3100 został wyposażony w 14,2-megapikselową matrycę CMOS. Na szczęście, mimo około 40-procentowego zwiększenia rozdzielczości w stosunku do poprzednika, udało się zmniejszyć poziom szumów na zdjęciach. W zakresie ISO 100-400 poziom szumu nie jest wcale dokuczliwy, delikatne przebarwienia zaczynają być widoczne dopiero przy ustawieniu ISO 800. Zakres czułości w nowym Nikonie nie jest imponujący, dwiema ostatnimi pozycjami są: ISO 1600 i ISO 3200, ale co najważniejsze, obie z nich możemy nadal wykorzystywać bez większych zahamowań. Tradycyjnie dla lustrzanek Nikona, dostępne mamy także podbicie czułości, w przypadku D3100 do Hi1 (ISO 6400) oraz Hi2 (ISO 12800). Niestety obarczone są one już bardzo zauważalnym kolorowym szumem.
D3100 oferuje funkcję odszumiania zdjęć, możemy ją także wyłączyć.Niestety nie mamy wpływu na siłę jej działania.
Reprodukcja szczegółów
Dzięki wysokiej rozdzielczości matrycy, mały Nikon bardzo dobrze radzi sobie z reprodukcją szczegółów na zdjęciach. Przy tym detale nie "uciekają" zbyt szybko wraz ze zwiększaniem czułości ISO. Degradacje obrazu ze względu na zaszumienie widać dopiero przy ustawieniu ISO 1600 i wyższych czułości.
Jeśli chodzi o wyostrzanie zdjęć, to D3100 umożliwia 10-stopniowe (0-9) ustawienie tej funkcji. Domyślnym poziomem jest 3. Poniżej prezentujemy efekty działania filtru wyostrzającego:
Reprodukcja kolorów
D3100 nie ma problemów z wiernym oddaniem kolorów na zdjęciach. Nasycenie kolorów również jest "w sam raz". Dodatkowo matryca rejestruje nawet niewielkie przejścia tonalne, co możemy zauważyć korzystając z tablicy Gretaga.
Podsumowanie działu
Jakość zdjęć wykonanych D3100 prezentuje się bardzo dobrze. Zarówno poziom szumu jak i ilość szczegółów na zdjęciach zaspokoi potrzeby nawet zaawansowanego miłośnika fotografii. Plusem D3100 jest także wierne oddanie kolorów na zdjęciach.
+ niski poziom szumów dla ISO 100-1600
+ świetna reprodukcja szczegółów
+ naturalne odwzorowanie barw