Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
3. Ergonomia i funkcje przycisków
Pierwsze wrażenia oraz ergonomia
Nikon D3100 jest lustrzanką niewielką i lekką. Przypadnie do gustu osobom, które nie chcą by ich torba fotograficzna zbytnio przeszkadzała w podróży. Różnicą w stosunku do poprzednika jest pokrycie gripa i miejsca pod kciuk materiałem antypoślizgowym. Teraz aparat niemal przykleja się do ręki. Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, co stanowi standard w klasie "entry level".
Dzięki zwiększeniu liczby elementów sterujących znacznie poprawiła się ergonomia aparatu. Na górnej ściance przybył przełącznik napędu - należy przyznać, że całkiem wygodny. Nowością jest dźwigienka trybu Live View, znajdująca się po prawej stronie monitora LCD. Dodatkowo, w jej wnętrzu został umieszczony czerwony przycisk rejestracji wideo. Niestety, aby go użyć musimy być już w trybie Live View. Podsumowując - rozwiązanie ciekawe, ale nie do końca dopracowane.
Rozmieszczenie najważniejszych elementów
Na górnej ściance uwagę zwraca duże i dobrze oznaczone pokrętło trybów pracy oraz wspomniany przełącznik napędu. Włącznik On/Off jest tradycyjnie dla Nikona umieszczony wokół spustu migawki - trudno jest wyobrazić sobie lepsze dla niego miejsce.
Tylna ścianka wygląda zdecydowanie okazalej - oprócz nowego przełącznika trybu Live View przybyło kilka przycisków. W kolumnie po lewej stronie LCD, przycisk pełniący wcześniej podwójną funkcję został rozdzielony na dwa odrębne: i oraz lupy - identycznie jak w modelu D5000. Według nas wygodniejsze jest umieszczenie przycisku powiększania w skrajnie dolnej pozycji, którą łatwo jest znaleźć nawet bezwzrokowo.
Ostatnim przyciskiem, który co prawda nie jest nowością, ale warto o nim wspomnieć, gdyż znacząco ułatwia obsługę aparatu, jest Fn. Znajduje się on na lewej ściance aparatu, w takim miejscu by trafiał bezpośrednio w okolice kciuka lewej dłoni. Możemy go zaprogramować na kilka sposobów np. czułość ISO, jakość zdjęcia, balans bieli lub włączenie funkcji D-Lighting.
Podsumowanie działu
Nikona D3100 cenimy za bardzo dobre wykonanie, czyli użycie niezłej jakości matariałów oraz dokładne spasowanie elementów. Aparat przyjemnie leży w dłoni. Ergonomię poprawia także logiczne rozmieszczenie elementów sterujących, w tym programowalnego przycisku Fn. Szkoda tylko, że przy pomocy czerwonego przycisku REC nie możemy szybko uruchomić rejestracji wideo.
+ ergonomiczne rozmieszczenie przycisków
+ obecność przycisku programowalnego Fn
+ elementy antypoślizgowe
- nie do końca użyteczny przycisk REC