Nikon D3100 - Ergonomia i funkcje przycisków

Nikon D3100 to następca popularnego korpusu "entry level", modelu D3000. Zmian w stosunku do poprzednika jest całkiem sporo. Przede wszystkim nowa, 14,2-megapikselowa matryca CMOS oraz możliwość rejestracji filmów HD 1080i z autofokusem. Poprawiono również ergonomię oraz materiały wykończeniowe, nowością jest także obsługa kart SDXC. Bez zmian pozostał 11-polowy system AF, tryb seryjny 3 kl/s, 3-calowy monitor LCD oraz tryb podręcznika Guide.

Autor: Damian Bednarzak

29 Październik 2010
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenia oraz ergonomia

Nikon D3100 jest lustrzanką niewielką i lekką. Przypadnie do gustu osobom, które nie chcą by ich torba fotograficzna zbytnio przeszkadzała w podróży. Różnicą w stosunku do poprzednika jest pokrycie gripa i miejsca pod kciuk materiałem antypoślizgowym. Teraz aparat niemal przykleja się do ręki. Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych, co stanowi standard w klasie "entry level".

set12
set12
set12
set12

Dzięki zwiększeniu liczby elementów sterujących znacznie poprawiła się ergonomia aparatu. Na górnej ściance przybył przełącznik napędu - należy przyznać, że całkiem wygodny. Nowością jest dźwigienka trybu Live View, znajdująca się po prawej stronie monitora LCD. Dodatkowo, w jej wnętrzu został umieszczony czerwony przycisk rejestracji wideo. Niestety, aby go użyć musimy być już w trybie Live View. Podsumowując - rozwiązanie ciekawe, ale nie do końca dopracowane.

set12

Rozmieszczenie najważniejszych elementów

Na górnej ściance uwagę zwraca duże i dobrze oznaczone pokrętło trybów pracy oraz wspomniany przełącznik napędu. Włącznik On/Off jest tradycyjnie dla Nikona umieszczony wokół spustu migawki - trudno jest wyobrazić sobie lepsze dla niego miejsce.

set12

Tylna ścianka wygląda zdecydowanie okazalej - oprócz nowego przełącznika trybu Live View przybyło kilka przycisków. W kolumnie po lewej stronie LCD, przycisk pełniący wcześniej podwójną funkcję został rozdzielony na dwa odrębne: i oraz lupy - identycznie jak w modelu D5000. Według nas wygodniejsze jest umieszczenie przycisku powiększania w skrajnie dolnej pozycji, którą łatwo jest znaleźć nawet bezwzrokowo.

tylna scianka

Ostatnim przyciskiem, który co prawda nie jest nowością, ale warto o nim wspomnieć, gdyż znacząco ułatwia obsługę aparatu, jest Fn. Znajduje się on na lewej ściance aparatu, w takim miejscu by trafiał bezpośrednio w okolice kciuka lewej dłoni. Możemy go zaprogramować na kilka sposobów np. czułość ISO, jakość zdjęcia, balans bieli lub włączenie funkcji D-Lighting.

przycisk Fn

Podsumowanie działu

Nikona D3100 cenimy za bardzo dobre wykonanie, czyli użycie niezłej jakości matariałów oraz dokładne spasowanie elementów. Aparat przyjemnie leży w dłoni. Ergonomię poprawia także logiczne rozmieszczenie elementów sterujących, w tym programowalnego przycisku Fn. Szkoda tylko, że przy pomocy czerwonego przycisku REC nie możemy szybko uruchomić rejestracji wideo.

+ ergonomiczne rozmieszczenie przycisków

+ obecność przycisku programowalnego Fn

+ elementy antypoślizgowe

- nie do końca użyteczny przycisk REC

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)