Samsung EX1 - test

Samsung EX1 to nowy kompakt skierowany do bardziej wymagających amatorów fotografii. Wyposażono go w stosunkowo sporą, 10-megapikselową matrycę CCD o rozmiarze 1/1,7 cala oraz jasny - f/1,8-2,4, szerokokątny obiektyw 24-72 mm. EX1 oferuje także obracany, 3-calowy ekran Amoled, tryby manualne i możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW.

Autor: Marcin Falana

6 Sierpień 2010
Artykuł na: 38-48 minut

8. Podsumowanie

Samsung EX1 budzi mieszane uczucia. Z jednej strony jest świetnie wykonany, oferuje manualne tryby ekspozycji, jasny, szerokokątny obiektyw i przyzwoite osiągi fotograficzne. Z drugiej jest jednak aparatem charakteryzującym się dość dużymi gabarytami i nie do końca dopracowaną ergonomią.

Jednak po kolei. Kieszonkowe gabaryty może nie są zaletą EX1, jest nią natomiast staranne i solidne wykonanie. Samsung przyłożył się do tego modelu, nie ustępuje on niczym konkurencji. Jedynym uciążliwym elementem obsługi jest fotografowanie jedną ręką, które jest właściwie niemożliwe. Możemy go jednak pochwalić za szybkie menu podręczne - Fn i "wyciągnięcie" wielu funkcji na korpus. Kolejny plus należy się za odchylany i obracany, 3-calowy ekran Amoled o rozdzielczości 920 tys. punktów. Można mieć delikatne zastrzeżenia do kolorystyki wyświetlanego na nim obrazu, która wpada w zimne odcienie, jednak jego szczegółowość i możliwości obracania wynagradzają tę niedogodność.

Dużym plusem Samsunga EX1 jest szerokokątny i jasny obiektyw 24-72 mm f/1,8-2,4. Co ważne najlepsze rezultaty uzyskujemy na najszerszym kącie i otwartej przysłonie więc spokojnie możemy wykorzystywać jego jasność i oferowane 24 milimetry. Trzeba także docenić tryb makro, który pozwala uzyskać przyzwoitą skalę odwzorowania.

Pod względem szybkości działanie możemy pochwalić EX1 za szybki autofokus. Gorzej wypada pod względem prędkości uruchamiania i zgrywania plików RAW. Zdjęcia seryjne z prędkością 1,5 kl/s są na przeciętnym, kompaktowym poziomie.

Jeżeli chodzi o inne parametry fotograficzne EX1 wypada dobrze pod względem pomiaru światła. Automatyczny balans bieli także wypada nieźle, chociaż czasem w trybie makro się gubi. Na plus trzeba zaliczyć łatwość ustawienia balansu bieli według wzorca i w ogóle obecność takiego trybu.

Na plus trzeba też zaliczyć optyczną stabilizację obrazu, która pozwala wydłużyć czasy ekspozycji o około 2 EV co jest bardzo przyzwoitym rezultatem. Stabilizacja jest także pomocna podczas kręcenia filmów z ręki. Dzięki jej zastosowaniu unikniemy efektu drgającego obrazu.

Pod względem jakości zdjęć EX1 nie ma się czego wstydzić. Zapewnia przyzwoite osiągi pod względem szumu pozwalające spokojnie korzystać z ISO 800. Zaskakuje natomiast dobrą reprodukcją szczegółów, przewyższającą konkurencję. Nie można też narzekać na naturalną reprodukcję kolorów.

Od zaawansowanego kompaktu chciałoby się natomiast więcej pod względem filmów. EX1 umożliwia nagrywanie klipów filmowych w rozdzielczości 640 x 480 pikseli co w czasach HD jest trochę mało. Dodatkowo nie możemy korzystać z autofokusa, a aparat nagrywa dźwięki przezoomowania. Na otarcie łez Samsung daje nam do dyspozycji możliwość korzystania ze Stylu zdjęcia i Inteligentnego filtra co umożliwia osiągnięcie ciekawych efektów filmowych.

+ szerokokątny obiektyw 24-72 mm, f/1.8-2.4

+ tryb makro

+ odchylany 3-calowy ekran, 920 tys. punktów

+ gorąca stopka do zewnętrznej lampy błyskowej

+ reprodukcja szczegółów do ISO 400

+ szybki autofokus

+ reprodukcja kolorów

+ solidne wykonanie

+ wyciągnięcie wielu funkcji na korpus

+ menu podręczne Fn

+ pomiar światła

+ manualne tryby ekspozycji

+ balans bieli według wzorca

+ optyczna stabilizacja obrazu

+ inteligentny filtr

+ style zdjęcia

+ możliwość korzystania z inteligentnego filtra i stylów zdjęć podczas filmowania

- zbyt nisko umieszczone tarcze nastaw

- włączanie niektórych funkcji wyklucza korzystanie z innych

- duże gabaryty

- kolorystyka wyświetlanego obrazu wpada w zimne odcienie

- długie ładowanie baterii

- rozdzielczość filmowania 640 x 480

- brak możliwość ostrzenia podczas filmowania

Samsung EX1 uzyskał w swojej klasie 64 %
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły