Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Dziś Fujifilm zaprezentowało najnowszy firmware dla flagowych korpusów X-T3, X-H1 i obiektywu Fujinon XF80 f/2.8. Oprogramowanie w wersji 2.0 wprowadza m.in. istotne usprawnienia pod względem pracy filmowej.
Fujfilm jak zwykle nie ociąga się z wypuszczaniem firmware’owych poprawek. Dziś firma udostępniła najnowsze wersje oprogramowania do aparatów Fujiiflm X-T3 i Fujifilm X-H1.
W pierwszy wypadku otrzymujemy przede wszystkim możliwość rejestracji materiału HDR w formacie Hybrid Log Gamma, co pozwolić ma na łatwiejsze uchwycenie scen o szerokim zakresie tonalnym lepsze odwzorowanie mocno nasyconych barw. (Funkcja dostępna jest wyłącznie w przypadku kodeku H.265 (HEVC)).
Fujifilm X-T3
Ponadto otrzymujemy możliwość jednoczesnego wypuszczenia sygnału filmowego w profilu F-Log i z opcją symulacji filmu, co pozwoli na podejrzenie efektu na zewnętrznym monitorze, a także pełną kompatybilność kodeka H.264 z kompresją ALL-I (m.in. możliwość zapisu ALL-I z przepływnością 400 Mb/s). Do tego możliwość wyświetlenia temperatury barwowej w Kelvinach w wizjerze elektronicznym i na ekranie LCD, opcja filmowania w jakości 4K z dłuższymi czasami migawki niż narzucone przez wybrany klatkaż (np. 1/15 s sekundy dla rejestracji wideo 30 kl./s) oraz naprawa występujących wcześniej nieprawidłowości, m.in. błędnego wyświetlania zdjęć na systemie Windows w przypadku sformatowania karty na komputerze Mac czy bandingu w przypadku korzystania z trybu rozszerzonego zakresu dynamicznego.
Jednocześnie producent informuje, że możliwość zapisania plików wideo o rozmiarze większym niż 4 GB, która miała zostać wprowadzona wraz z aktualnym firmwarem, zostanie udostępniona później (szczegółowe informacje pojawią się na początku stycznia). Mimo to już teraz format pliku filmowego został zmieniony, co w przypadku rejestracji wideo aparatem z nowym oprogramowaniem uniemożliwi odtwarzanie ich na aparatach ze starszą wersją firmware’u.
W przypadku modelu X-H1 największe zmiany dotyczą systemu stabilizacji matrycy. Od teraz system ten będzie znacznie lepiej współpracować z systemem stabilizacji optycznej wybranych obiektywów Fujifilm, co zagwarantować ma wyjściową skuteczność rzędu 5,5 EV. Biorąc pod uwagę, że w przypadku testowania aparatu z pierwszą wersją firmware’u, stabilizacji daleko było do doskonałości, usprawnienie na pewno zostanie ciepło przyjęte przez użytkowników aparatu.
Fujifilm X-H1
“Wraz z obiektywami XF lub XC z optyczną stabilizacją obrazu, stabilizacja obrazu zintegrowana w korpusie działa w trzech osiach 3 (góra i dół / obrót osi optycznej). Pozostałe dwie osie 2 (nachylenie w lewo i w prawo, kąt zbaczania) były kontrolowane przez optyczną stabilizację obiektywu. Niniejsze oprogramowanie ma nowy algorytm stabilizacji obrazu, który pozwala, by zintegrowana w korpusie stabilizacja obrazu działała we wszystkich pięciu osiach.” - czytamy w informacji prasowej. Oprócz tego, nowe oprogramowanie eliminować ma problem z drganiem obrazu podczas filmowania oraz w przypadku podglądu Live View.
Choć w przypadku modelu X-T3, jak już wspomnieliśmy, na zdjęcie limitu 4GB dla pliku filmowego będziemy musieli jeszcze poczekać, opcja ta została właśnie udostępniona w modelu X-H1. Od teraz, pliki filmowe nie będą już dzielone. Warunkiem jest jednak rejestracja na kartach o pojemności minimum 32 GB. Do tego wspomniana już wcześniej naprawa błędu z wyświetlaniem zdjęć w przypadku pracy na kilku systemach oraz problemu ze sporadycznym resetowaniem ustawień podczas wyłączania aparatu.
Fujinon XF 80 mm f/2.8 E LM OIS WR Macro
Osobny firmware udostępniony został także do obiektywu Fujinon XF 80 mm f/2.8 E LM OIS WR Macro. Dotyczy on jednak wyłącznie współpracy ze stabilizacją modelu X-H1.
Fujifilm X-T3 - firmware Ver.2.00
Fujifilm X-H1 - firmware Ver.2.00
Fujinon XF80 f/2.8 - firmware Ver.2.00
Więcej informacji na temat nowego oprogramowania znajdziecie pod adresem fujifilm.com.