Menu i tryby odtwarzania

Sigma DP2s jest udoskonaloną wersją poprzednika, modelu DP2. Poprawiono pracę układu AF oraz wprowadzono tryb oszczędności energii. Bez zmian pozostały matryca (Foveon X3) oraz jasny, stałoogniskowy obiektyw 24,2 mm f/2,8. Kompakt Sigmy to bardzo ciekawe połączenie dużej matrycy oraz eleganckiego wyglądu i kieszonkowych wymiarów.

Autor: Damian Bednarzak

30 Lipiec 2010
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Z pewnością pozytywnie należy ocenić ilość oraz przejrzyste rozmieszczenie informacji wyświetlanych na monitorze LCD. Dodatkowo możemy wyświetlić linie pomagające w kadrowaniu, miłym dodatkiem jest też histogram na żywo. Aby ograniczyć pobór energii monitor możemy całkowicie wyłączyć lub pozostawić informacje na czarnym tle.

informacje wyświetlane na LCD

Menu

W zasadzie w Sigmie znajdziemy trzy rodzaje menu: szybkie menu funkcyjne, tradycyjne menu oraz ustawienia aparatu. Najczęściej używanym będzie szybkie menu, kryjące się pod przyciskiem QS. Znajdziemy w nim jedynie najistotniejsze pozycje:

  • tryb pracy lampy błyskowej
  • czułość ISO
  • pomiar światła
  • balans bieli
  • format plików
  • proporcje obrazu
  • napęd
  • ustawienia kolorystyczne
szybkie menu funkcyjne

Obecność szybkiego menu jest z pewnością tym, czego brakowało w pierwszych kompaktach Sigmy (DP1, DP2). Teraz możemy stosunkowo szybko zmienić take parametry jak czułość ISO czy pomiar światła. Natomiast więcej opcji dotyczących fotografowania znajdziemy w już znaczenie większym, tradycyjnym menu. Po naciśnięciu przycisku MENU widzimy:

menu główne aparatu

Ostatnie menu znajdziemy na tarczy trybów pod pozycją SET UP. Na szczęście nie będziemy zmuszeni by zaglądać tam zbyt często. Znajdują się tam rzadko odwiedzane pozycje, takie jak np.: godzina/data, ustawienia dźwięku czy języka.

ustawienia kryjące się pod pozycją SETUP na tarczy trybów

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

Przyciskiem zmiany trybu pracy ekranu LCD można wybierać spośród trzech możliwości - oglądania czystego zdjęcia, zdjęcia z podstawowymi parametrami lub zdjęcia ze wszystkimi parametrami i histogramem. Do powiększania i pomniejszania obrazu służą dwa przyciski cyfrowego zoomu. Wciskając przycisk pomniejszania można wyświetlić dziewięć miniaturek i przeglądać zrobione zdjęcia takimi grupami. Nieco dziwnie przegląda się zdjęcia wykonane w pionie - po powiększeniu nie są one wyświetlane na pełnym ekranie.

tryb odtwarzania

W czasie przeglądania zdjęć, po naciśnięciu przycisku MENU ukazuje nam się krótka lista opcji związanych z trybem odtwarzania. Możemy np. uruchomić przeglądanie slajdów lub nagrać notatkę głosową do zdjęcia.

menu odtwarzania

Podsumowanie działu

W Sigmie DP2s znajdziemy przejrzyście wyświetlone informacje w trybie Live View, zaletą jest również szybkie menu funkcyjne. Niestety kupując Sigmę musimy zdawać sobie sprawę, że menu będzie w języku angielskim (lub jednym z kilku innych, ale nie polskim). Tryb odtwarzania również nie budzi większych zastrzeżeń, o ile przyzwyczaimy się do stosunkowo niewielkiego LCD.

+ menu funkcyjne

+ przejrzyste informacje na monitorze LCD

+ oddzielenie menu funkcji fotograficznych i ustawień aparatu

- brak menu w języku polskim

- niepełnoekranowe powiększanie pionowych kadrów

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)