Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
3. Ergonomia i funkcje przycisków
Pierwsze wrażenia oraz ergonomia
Tak jak poprzednie kompakty Sigmy, tak i DP2s zachowuje klasyczny i jednocześnie elegancki wygląd. Czarna, wykonana z metalu obudowa nie tylko wygląda szlachetnie, ale daje również poczucie bezpieczeństwa podczas fotografowania. Aparat ma regularne kształty, dzięki czemu łatwo go schować do torby lub kieszeni. Brak gripu poniekąd rekompensują wypukłe kropki na obudowie oraz niewielka waga aparatu.
Sigma DP2s, mimo że jest niewielkim kompaktem, jest całkiem ergonomiczna. Z pewnością wpłynęło na to logiczne rozmieszczenie elementów sterujących, których liczba też nie jest mała. Może drażnić niezbyt duży monitor LCD, na którym dosyć trudno ocenić jakość wykonanego zdjęcia. Trudno też porównać komfort fotografowania w trudnych pozycjach Sigmą z np. Panasonikiem G2 czy Sony NEX-3. Zamontowany "na stałe" wyświetlacz zawsze będzie mniej ergonomiczny, niż ten umożliwiający obrót/odchylanie.
Rozmieszczenie najważniejszych elementów
Na górnej ściance w oczy rzuca się duża, wygodna tarcza trybów. Znajdziemy na niej jedynie półautomatyczne i manualne tryby ekspozycji (PASM), co świadczy o tym, iż DP2s jest aparatem dla zaawansowanych użytkowników. Przycisk migawki oraz włącznik On/Off są w czarnym, dyskretnym kolorze, co jednak nie przeszkadza, by je znaleźć palcem. Ciekawym, ale nie do końca praktycznym rozwiązaniem jest pokrętło sterowania ostrością. Ustawianie ostrości pierścieniem na obiektywie pozwala o wiele precyzyjniej ustawić ostrość. Jak na zaawansowany kompakt przystało, DP2s wyposażona jest w gorącą stopkę oraz wbudowaną lampę błyskową.
Tylna ścianka zagospodarowana została 2,5-calowym wyświetlaczem LCD oraz dużą liczbą przycisków. Podobnie jak w przypadku pozostałych Sigm DP, w przyciskach wygrawerowane zostały podpisy. Nie jest to zbyt czytelne rozwiązanie, było ono krytykowane w poprzednich testach Sigm. W DP2s pojawiły się dodatkowo białe i czerwone podpisy, co znacznie poprawiło wygodę korzystania z aparatu. Nowym przyciskiem jest QS, daje on dostęp do szybkiego menu i można powiedzieć, że to najciekawsza modyfikacja obsługi w porównaniu do DP2. Nowością jest również dedykowany przycisk MENU, który wcześniej połączony był z środkowym nawigatora OK.
Przyciski oznaczone lupką nie służą oczywiście do zoomowania, gdyż Sigma posiada obiektyw stałoogniskowy. Powiększamy nimi zdjęcia w trybie odtwarzania oraz zmieniamy takie parametry jak wartość przesłony podczas fotografowania.
Podsumowanie działu
Sigma DP2s to kompakt o dobrej ergonomii oraz wysokiej jakości wykonania. Zarówno jakość użytych materiałów jak i ich spasowanie może być wzorem dla innych aparatów. Główną zaletą Sigmy są niewielkie wymiary oraz regularne kształty. Dokuczliwy jest niewielki monitor LCD oraz mało precyzyjne ustawianie ostrości pokrętłem na górnej ściance.
+ świetna jakość wykonania
+ klasyczny design
+ niewielkie wymiary
+ dodatkowe przyciski QS oraz MENU
- brak uniwersalnego pokrętła sterującego
- mały monitor negatywnie wpływający na wygodę użytkowania
- mało precyzyjne ustawianie ostrości w trybie MF