Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Po raz kolejny poprosiliśmy miłośników książek fotograficznych o podzielenie się z nami ich ulubionymi tytułami mijającego roku. Zobaczcie jakie publikacje wybrało dla Was 9 ekspertów - fotografów, kuratorów, historyków sztuki, dziennikarzy i założycieli księgarni.
Justin Leighton "Barbórka 1993" Cafe Royal Books
Wspaniała, bezpretensjonalna, radykalnie prosta i skromna edytorsko seria wydawnicza Craiga Atkinsona przypomina i odkrywa prace dokumentalistów - głównie angielskich - z ostatniego półwiecza. W mijającym roku ukazało się ciekawe polonicum - zeszyt z fotografiami Justina Leightona z barbórkowych obchodów na Śląsku w 1993 roku. Nieznany dotąd szerzej materiał świetnie dokumentuje czas pierwszych lat transformacji. Rzecz inspirująca pod wieloma względami: artystycznie, edytorsko i tematycznie.
Tadeusz Sumiński "Industrial" Fundacja Archeologia Fotografii
Ta książka to pierwsza współczesna próba przepracowania bogatej spuścizny PRL-u w dziedzinie fotografii industrialnej. Temat jest tyleż złożony co frapujący artystycznie. W przeciwieństwie do coraz liczniejszych publikacji z przepastnych archiwów powojennych polskich fotografów, ta szczęśliwie odchodzi od formatu "the best of PRL" skupiając się na jednym, wybranym temacie. Intrygująca lektura szczególnie w kontekście bieżących dyskusji artystycznych i popularności projektów fotograficznych dedykowanych szeroko rozumianemu socmodernizmowi.
Błażej Pindor "Obiekty i pozy", seria 8 plakatów Fundacja Open Art Projects
Wobec postępującej w błyskawicznym tempie akademizacji i zmanierowania gatunku książek fotograficznych jako odrębnej dyscypliny artystycznej coraz większą uwagę zaczynają zwracać projekty, który proponują mniej oczywiste formy istnienia fotografii w druku. Cykl plakatów Błażeja Pindora ze zdjęciami wykonanymi w magazynach muzealnych Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie jest nie tylko błyskotliwy pod względem fotograficznym, ale też w ciekawy sposób podnosi kwestię użytkowo-estetycznego wymiaru fotografii.
Łukasz Gorczyca jest z wykształcenia historykiem sztuki, współtwórcą i współwłaścicielem galerii Raster w Warszawie. Jest autorem tekstów krytyczno-artystycznych i literackich, wspólnie z Adamem Mazurem prowadzi projekt badawczy poświęcony polskim książkom fotograficznym: polishphotobook.tumblr.com
Łukasz Gorczyca;
Marcin Grabowiecki;
Joanna Kinowska;
Katarzyna Majak;
Rafał Milach;
Paweł Rubkiewicz;
Maga Sokalska;
Filip Springer;
Paweł Szypulski