98% zawodowych fotografów kocha swoją pracę. A ty?

Autor: Maciej Luśtyk

22 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Według ankiety przeprowadzonej przez serwis PolicyBee doskonała większość zawodowych fotografów jest zadowolona z wybranej przez siebie ścieżki. Z kolei ponad połowa zaczynała bez wystarczającego doświadczenia. Ale to nie jedyne ciekawe wnioski.

Śledząc fora i grupy fotograficzne można odnieść wrażenie, że fotografia to zawód malkontentów. Nic bardziej mylnego. Według badań przeprowadzonych przez brytyjski serwis PolicyBee, niemal 100% zawodowców jest bardzo zadowolonych ze swojej pracy, czerpie z niej satysfakcję i uważa, że ze swoimi życiowymi wyborami trafiło lepiej niż znajomi z innych branż.

Dowiadujemy się także, że głównym powodem rozpoczęcia przygody z fotografią (28% ankietowanych) był brak satysfakcji z wcześniejszej pracy. Na drugim miejscu jest przypadek, a dopiero na trzecim uplasował się świadomy, od dawna planowany wybór (20% ankietowanych). Z kolei tylko 4% osób podjęło się fotografii dzięki pieniądzom, które pozwoliły im zainwestować czas w naukę rozwijanie umiejętności. Jeśli więc waszą wymówką przed podjęciem się fotografowania na poważnie jest brak czasu i środków, nie wygląda to najlepiej.

Z ankiety dowiadujemy się także, co najbardziej cieszy fotografujących. Co ciekawe sprzęt i zarabiane pieniądze okazują się tu najmniej ważne. Wskazało na nie raptem 6 i 3 % ankietowanych. Najwięcej satysfakcji fotografowie czerpią z możliwości uwieczniania wyjątkowych chwil, rozwijania kreatywności, zróżnicowania pracy czy z faktu bycia swoim własnym szefem i możliwości swobodnego zarządzania swoim czasem.

Jednym z najciekawszych wniosków płynących z badania jest to, że ponad połowa (53 %) zawodowych fotografów uważa, iż nie posiadała wystarczającego doświadczenia, gdy zaczynała w ten sposób pracować. Jeśli w obawie o niewystarczające umiejętności ciągle boicie się zrobić swój fotograficzny coming out, być może to dobry moment by pozbyć się tych myśli i pójść na żywioł?

Na koniec kilka słów o tym, za czym fotografowie w swojej pracy nie przepadają. Okazuje się, że największy problem sprawia konieczność promowania własnej marki. Wskazało na nią 20% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się związana z zawodem biurokracja, a wśród wymienionych wad pojawiają się także kwestie ochrony wizerunku, konieczność prowadzenia rachunkowości czy trudności z dysponowaniem czasem. Co ciekawe, aż 16% ankietowanych za minus uznało pracę komercyjną. Jak widać, przejście na zawodowstwo niekiedy rewiduje nasze spojrzenie na fotografię. Mimo to większość (72% ankietowanych) i tak poleciłaby swój zawód innym osobom.

Badanie serwisu PolicyBee zostało przeprowadzone w maju 2018 roku na próbie 302 zawodowych fotografów. Warto jednak pamiętać iż jest to serwis angielski, toteż realia pracy fotograficznej zapewne nieco różnią się od tego z czym do czynienia mamy w Polsce. Czy myślicie, że wyniki podobnej ankiety przeprowadzonej wśród rodzimych fotografów byłyby bardzo odmienne?

Więcej szczegółów odnośnie ankiety znajdziecie pod adresem policybee.co.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze...
Z zakupami nie musicie czekać do “czarnego piątku”. Black Week już trwa. Producenci sprzętu foto-wideo i sklepy obniżają ceny już kilka-kilkanaście dni przed Black Friday. Aby ułatwić Wam...
11
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)