Zakaz fotografowania - czy zawsze trzeba go przestrzegać?

Autor:

29 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś zdjęcia robimy wszystkiemu i wszędzie. Zdarza się jednak, że spotykamy się z zakazem fotografowania. Okazuje się, że w większości przypadków taki zakaz nie ma uzasadnienia prawnego. Portal Fotoprawo.pl wyjaśnia kiedy i w jakich okolicznościach należy go jednak przestrzegać.

Wykonanie, a rozpowszechnianie zdjęcia

Podstawowe znaczenie ma rozróżnienie wykonania zdjęcia od jego rozpowszechnienia, za które uznaje się udostępnienie nieograniczonej publiczności. O ile wykonać zdjęcie można nieomal w każdej sytuacji, o tyle jego rozpowszechnianie, najczęściej połączone z uzyskiwaniem z tego tytułu korzyści, zwykle uzależnione jest od zgody uprawnionej osoby.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest zapis w art. 33 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który stanowi, że wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach. Jeśli zatem na zdjęciu ogrodu znajdzie się artystycznie wycięty krzew, czy mural możemy wykonać i rozpowszechnić jego zdjęcie bez obaw o naruszenie prawa autorskiego.

fot. Duncan C. / Creative Commons

Zakaz fotografowania, a prawo własności

Ekspert portalu Fotoprawo.pl, Magdalena Stasiak tłumaczy: „Wymóg uzyskania zgody na rozpowszechnianie zdjęcia może wynikać z prawa własności. Zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego, jedynie właściciel, z wyłączeniem innych osób, może korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. Jeśli zatem fotograf wykona zdjęcie danego przedmiotu, rośliny albo zwierzęcia, należącego do kogoś innego, a następnie wykorzysta je w celach komercyjnych, to tym samym narusza wyłączne prawo właściciela do pobierania pożytków z tego przedmiotu. W takiej sytuacji właściciel może żądać zaprzestania takich działań. Trzeba jednak pamiętać, że generalnie nie można zakazać wykonania zdjęcia, ale dopiero rozpowszechniania go i zarabiania na nim".

Zakaz fotografowania, a obiekty państwowe

Istnieją sytuacje kiedy nawet zrobienie fotografii jest sprzeczne z prawem. Może tak być w przypadkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 roku w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony. I tak, zgodnie z przepisami rozporządzenia, szczególnie chronione są m.in. obiekty Policji, Narodowego Banku Polskiego, zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie i sprzęt wojskowy, czy elektrownie. Lista jest dosyć długa i warto się z nią zapoznać, gdyż owa szczególna ochrona może być rozumiana w ten sposób, że zakazane jest już samo wykonanie fotografii obiektu.

Temat opisano szerzej na stronie fotoprawo.pl.

(fot. okładkowa: Duncan C. / Creative Commons)

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Kompletny obieg pracy w systemie Lexar – przegląd oferty 2025
Kompletny obieg pracy w systemie Lexar – przegląd oferty 2025
Lexar na swoją reputację pracowała przez ponad dwie dekady i jest niewątpliwie jednym z liderów rynku pamięci flash. Kojarzy nam się głównie z kartami pamięci ale dziś w portfolio znajdziemy...
15
Obiektywy do fotografii ptaków - przegląd rynku (2025)
Obiektywy do fotografii ptaków - przegląd rynku (2025)
Fotografowanie ptaków to jedna z najtrudniejszych odsłon fotografii przyrodniczej. Także ze względu na trudność w doborze właściwego sprzętu. Aby ułatwić Wam to zadanie, stworzyliśmy...
13
Dlaczego warto wybierać karty pamięci renomowanych producentów? Oto techniczne kulisy, które dobrze znać.
Dlaczego warto wybierać karty pamięci renomowanych producentów? Oto techniczne kulisy, które...
Karty pamięci nie kojarzą nam się ze specjalnie wyrafinowaną technologią i skomplikowaną konstrukcją. Dlaczego więc niektóre nośniki są znacznie droższe, choć mają z pozoru „identyczne”...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)