“Rynek staje się bardziej konkurencyjny, ale to napędza innowacje” - wywiad z Mandy Lee, Marketing Managerką marki Viltrox

Autor: Redakcja Fotopolis

11 Październik 2024
Artykuł na: 6-9 minut

Viltrox zaskakująco szybko zdobył rynek świetnymi obiektywami w rozsądnej cenie. Czemu zawdzięcza swój sukces, jak odnajduje się na dynamicznym rynku obiektywów, jakie ma plany na przyszłość i co z pierwszym zoomem? Te i inne pytania kierujemy do Marketing Managerki marki, Mandy Lee.

Jak opisałabyś obecny stan rynku fotograficznego, zwłaszcza w sektorze produkcji obiektywów? Jakie główne trendy kształtują branżę?

Dynamiczne przejście z lustrzanek na aparaty bezlusterkowe doprowadziło do zwiększonego zapotrzebowania na lekkie i kompaktowe obiektywy, aby sprostać wymaganiom stawianym przez nowe systemy. Poza tym wraz z rozwojem mediów społecznościowych i tworzeniem treści, wzrosło zapotrzebowanie na optykę wszechstronną i łatwą w użyciu. W związku z tym producenci inwestują więcej w rozwój wysokiej jakości i bardziej przystępnych cenowo obiektywów, aby zaspokoić potrzeby użytkowników bezlusterkowców.

Jak wygląda konkurencja z innymi producentami na chińskim rynku optyki? Czy jest zacięta, czy też każdy skupia się na swojej niszy?

Chiński rynek optyki doświadcza znacznego wzrostu i transformacji w ostatnich latach. Wraz z rozwojem systemów bezlusterkowych, marki zewnętrzne szybko dostosowują swoją ofertę pod względem jakości i wzornictwa, dostarczając obiektywy do wielu mocowań i o zwiększonej wszechstronności. Nie ma więc wątpliwości, że nie można lekceważyć wyzwań stawianych przez konkurencję.

Jak postrzegasz współpracę z japońskimi producentami w dłuższej perspektywie? Jaki jest ich stosunek do chińskich firm, gdy ich pozycja zaczyna rosnąć?

Długoterminowa współpraca między chińskimi i japońskimi producentami w sektorze optyki stwarza zarówno możliwości, jak i wyzwania w zakresie transferu wiedzy, ekspansji rynkowej, wspólnych badań, rozwoju czy kontroli jakości produktów. Jednak ogólnie rzecz biorąc, współpraca ta może napędzać rozwój i innowacje, przynosząc w dłuższej perspektywie korzyści obu rynkom.

W ostatnich latach firma Viltrox znacznie się rozwinęła. Jakie są kluczowe czynniki, które przyczyniły się do sukcesu marki na tak konkurencyjnym rynku?

Przede wszystkim mamy zaawansowany, młody i doskonały zespół, który koncentruje się na opracowywaniu wysokiej jakości produktów optycznych, spełniających potrzeby rynku i użytkowników. Jednocześnie produkty Viltrox stają się coraz bardziej popularne, co w efekcie napędza nasz rozwój.

Jak Viltrox postrzega wzrost liczby obiektywów innych firm w porównaniu z natywnymi obiektywami producentów aparatów? Jakie korzyści, Twoim zdaniem, Viltrox przynosi fotografom w tej przestrzeni?

To prawda, rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, ale to napędza innowacje, przynosząc konsumentom więcej opcji i lepsze produkty. Oczywiście Viltrox też chce sprostać tym wyzwaniom.

Jak to możliwe, że Viltrox tak szybko opracował obiektywy z autofokusem? Inni chińscy producenci skupiali się głównie na obiektywach manualnych i potrzebowali kilku lat, aby wdrożyć silniki AF do swoich projektów.

Tak jak już wspomniałam wcześniej, Viltrox ma młody i doskonały zespół. Zaawansowane prace badawczo-rozwojowe umożliwiły nam pokonanie barier technicznych w krótkim czasie.

Czy kiedykolwiek polegaliście na optyce OEM czy wszystkie wasze projekty są produkowane we własnym zakresie?

Posiadamy własny niezależny zespół badawczo-rozwojowy zajmujący się projektowaniem i produkcją obiektywów. Natomiast materiały i szkło optyczne pochodzą od japońskich lub chińskich dostawców.

Czy projektując nowe obiektywy, polegacie bardziej na opiniach chińskich czy międzynarodowych?

Nie ma wątpliwości, że skupiamy się bardziej na opiniach międzynarodowych, ponieważ jest to nasz rynek docelowy. Postęp technologiczny i rozwój handlu elektronicznego dodatkowo stymulują ekspansję rynkową. Oczywiście chiński rynek fotograficzny również staje się coraz silniejszy i nadal się rozwija.

Kontrola jakości ma kluczowe znaczenie dla zachowania spójnej wydajności optyki. Czy możesz przedstawić Wasze sposoby na zapewnienie, by obiektyw spełniał standardy oczekiwane przez fotografów?

Cóż, aby osiągnąć spójność parametrów optycznych Viltrox stosuje bardzo rygorystyczną kontrolę jakości. Składa się na to precyzyjna produkcja, kompleksowe testy optyczne i kalibracje. Do tego dochodzi rygorystyczny dobór materiałów czy szkolenia pracowników.

Czy jest szansa, że powstanie spójna seria klasycznych obiektywów kinematograficznych opartych na anamorficznej serii EPIC?

W tej chwili nie możemy nic powiedzieć na ten temat, ale cały czas przyglądamy się branży filmowej.

Z niecierpliwością czekamy na flagową serię pełnoklatkowych obiektywów LAB. Czego możemy się po nich spodziewać?

Wkrótce wprowadzimy na rynek pierwszy obiektyw z serii LAB - AF 135 mm f/1.8 Lab FE. W planach są też modele o większym otworze względnym.

Wszyscy są podekscytowani kinematograficznym zoomem Luna 30-300 mm T4.0. Czy w końcu doczekamy się pierwszego zoomu dla fotografów? W planach był zoom 20-60/4, prawda?

Wprowadzenie na rynek obiektywów zmiennoogniskowych może wymagać jeszcze trochę czasu. W tej chwili nie możemy potwierdzić, kiedy to się stanie.

Obiektyw Viltrox AF 16 mm f/1.8 posiada wyświetlacz LCD. Czy to jednorazowy pomysł, czy takie rozwiązanie będzie stosowane częściej?

To rozwiązanie będzie jeszcze stosowane w niektórych nowych obiektywach, które pojawią się na rynku.

Czy są jakieś szanse na obiektywy z mocowaniem L-Mount i Canon RF? Niedawno Sigma i Tamron zostały dopuszczone do mocowania RF. Czy Viltrox omawia taką możliwość z Canonem?

W tej chwili odpowiedź jest negatywna, ale nie ustajemy w staraniach, by móc dołączyć do naszego portfolio oba te bagnety.

Czy możesz zdradzić nam jakieś nadchodzące obiektywy lub projekty, które Viltrox planuje wprowadzić w najbliższej przyszłości? Czego powinni oczekiwać fotografowie?

Wprowadzimy kilka istniejących ogniskowych, ale będą to modele jaśniejsze. W planach są także obiektywy z serii Pro i Lab.

Zrównoważony rozwój staje się ważnym czynnikiem w wielu branżach. W jaki sposób Viltrox odnosi się do kwestii środowiskowych w procesie produkcji i cyklu życia produktu?

Viltrox kładzie nacisk na stosowanie zrównoważonych materiałów, zmniejszanie ilości odpadów podczas produkcji i stosowanie opakowań z recyklingu itp. podczas procesu produkcyjnego.

Jakie są ambicje marki Viltrox na nadchodzące lata?

Naszym celem jest opracowywanie coraz większej liczby wysokiej jakości, wszechstronnych, ale przystępnych produktów fotograficznych, w tym między innymi obiektywów i monitorów.

Czekamy więc na nie z niecierpliwością. Dziękuję za rozmowę!

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
5 powodów, dla których filmowiec powinien zastanowić się nad zakupem Canon EOS R5 Mark II
5 powodów, dla których filmowiec powinien zastanowić się nad zakupem Canon EOS R5 Mark II
Najnowszy Canon EOS R5 Mark II łączy w sobie możliwości wysokiej klasy aparatu i kamery filmowej. Dlaczego jest idealnym aparatem dla współczesnego hybrydowego twórcy? Oto pięć najważniejszych...
10
„Zostawcie to nam” - czyli o tym, jak Oppo chce zmieniać świat fotografii
„Zostawcie to nam” - czyli o tym, jak Oppo chce zmieniać świat fotografii
Największe targi fotografii artystycznej na świecie nie są raczej miejscem, gdzie spodziewalibyśmy się zobaczyć producenta smartfonów. Tymczasem globalnym partnerem tegorocznego Paris...
9
Kultowe GorillaPody zyskują na jakości. JOBY przenosi produkcję do Włoch
Kultowe GorillaPody zyskują na jakości. JOBY przenosi produkcję do Włoch
JOBY stawia na wyższy standardy jakości i przenosi część produkcji GorillaPodów do Włoch. To dobra okazja, by przypomnieć co znajdziemy dziś w ofercie cenionego producenta akcesoriów dla...
1
Powiązane artykuły