Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Być może już niedługo wykonanie zdjęcia będzie sprowadzać się do mrugnięcia. Czy soczewki kontaktowe przyszłości zastąpią zwykłe aparaty?
Upakowane technologią soczewki kontaktowe nie są nowym pomysłem. Nie raz widzieliśmy je w filmach, a w 2014 roku Google złożyło wnioski patentowe opisujące soczewki, które za sprawą różnego rodzaju czujników miałyby pomagać cukrzykom i niedowidzącym. Być może już niedługo podobna technologia zawita także do świata rozrywki, w tym między innymi fotografii.
Jak donosi serwis SamMobile, urząd patentowy w Korei Południowej przyznał Samsungowi patent na soczewki, które mogą zupełnie odmienić nasze spojrzenie na rozwijający się w szybkim tempie rynek urządzeń przeznaczonych doświadczaniu tzw. rzeczywistości rozszerzonej.
Miałyby one dostarczać lepszych wrażeń niż urządzenia typu Google Glass, dokonując projekcji bezpośrednio do oka użytkownika. Wyposażone byłyby też między innymi we wbudowany aparat fotograficzny, który moglibyśmy kontrolować mrugając, a całość pozostawałaby w stałym połączeniu z urządzeniem podobnym do smartfona, które odpowiadałoby za przetwarzanie informacji.
Niebezpiecznie szybko nasza rzeczywistość zbliża się do wizji przyszłości przedstawionej w brytyjskim serialu Black Mirror. Z drugiej strony takie rozwiązanie mogłoby otworzyć przed fotografami zupełnie nowe pole do eksperymentów. W szczególności myślimy tu o fotografii ulicznej i reportażowej. Pozostaje jedynie pytanie jak podobna technologia wpłynęłaby na kwestie bezpieczeństwa i prywatności. To już jednak temat na osobny artykuł.
Przyznanie patentu nie świadczy jeszcze, że firma ma zamiar wprowadzić taki produkt na rynek. Biorąc jednak pod uwagę rosnącą popularność filmów 360° i rzeczywistości wirtualnej, raczej pewne jest, że prędzej czy później podobne urządzenia zagoszczą pod naszymi powiekami. Zresztą Samsung już teraz dość prężnie działa na tym polu.
W zeszłym roku zaprezentował tworzone we współpracy z firmą Oculus okulary Gear VR, a miesiąc temu na rynku pojawiła się pozwalająca na tworzenie filmów sferycznych kamerka Gear 360. Cyfrowe soczewki kontaktowe wydają się więc być logicznym rozwinięciem tej wschodzącej technologii.
Czy takie rozwiązanie zastąpi kiedyś aparaty? Na pewno nie szybko. Nie wykluczone jednak, że będzie kolejnym po smartfonach etapem na drodze ku pełnej cyfrowej mobilności, do której zdaje się zmierzać współczesny świat. Jedno jest pewne. Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje.
Szczegółowe informacje na temat patentu znajdziecie pod adresem engpat.kipris.or.kr oraz na stronie sammobile.com.