Sony opatentowało fotograficzną soczewkę kontaktową przyszłości

Autor: Maciej Luśtyk

29 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Wygląda na to, że pomysły rodem z filmów science-fiction niebawem staną się rzeczywistością. Niedawno z pomysłem na soczewkę z aparatem fotograficznym wyszedł Samsung, teraz do akcji wkracza Sony.

Coś, co jeszcze niedawno jawiło się jedynie jako fantazja autorów opowiadań science-fiction, nabiera coraz bardziej realnych kształtów i wydaje się być nieuchronnym rozwinięciem obecnych dzisiaj technologii mobilnych oraz zyskującej w szybkim tempie na popularności rzeczywistości wirtualnej, lub jak kto woli, rozszerzonej. Mowa tu o interaktywnych, upakowanych technologią soczewkach kontaktowych.

O tym, że takie rozwiązania są bliżej niż nam się wydaje przekonaliśmy się w 2014 roku, gdy Google złożyło swój patent na soczewkę, która za pomocą wbudowanych czujników miałyby pomagać cukrzykom i niedowidzącym. Pozostawało tylko czekać aż podobne rozwiązania zostaną opracowane na potrzeby rynku szeroko rozumianej rozrywki.

Kilka tygodni temu dużo szumu wśród entuzjastów nowych technologii narobił Samsung z patentem na inteligentną soczewkę, która dzięki wbudowanemu aparatowi i możliwości projekcji obrazu bezpośrednio do wnętrza oka, miałaby przenosić nas w nowy wymiar rzeczywistości rozszerzonej, będąc niejako przedłużeniem naszych smartfonów. Mimo, że projekt zakłada użycie aparatu, jego przeznaczenie nie jest jednak ściśle fotograficzne.

I tutaj właśnie do akcji wkracza Sony, które właśnie otrzymało patent na fotograficzną soczewkę kontaktową przyszłości. Co ciekawe miałaby ona oferować nawet zoom optyczny oraz stabilizację dla wbudowanego modułu obrazowania, a aparat automatycznie skracałby czas migawki przy bardziej dynamicznych ruchach, by uniknąć rozmycia na zdjęciach.

Migawkę wyzwalalibyśmy mrugnięciem, a pozostałymi ustawieniami aparatu moglibyśmy sterować za pomocą ruchu gałek ocznych. Soczewka byłaby też wyposażona w antenę do przesyłania zdjęć na zewnętrzne urządzenia. Skąd aparat będzie wiedzieć, że mrugamy akurat po to by zrobić zdjęcie, a nie by nawilżyć oko? Odpowiadać mają za to specjalne czujniki mierzące nacisk mrugnięcia.

Technologia przyszłości jest niepokojąco blisko i choć podobne rozwiązania otworzyłyby zupełnie nowe możliwości, na przykład przed twórcami reportażu, to rodzą też obawy o kwestie prywatności, z której sukcesywnie jesteśmy odzierani.

Czy patent na fotograficzną soczewkę kiedykolwiek zamieni się więc w gotowy produkt? Wydaje nam się, że jest to tylko kwestia czasu. Producent z pewnością nie przepuści okazji na zyski, jakie przyniósłby konsumencki szał związany z premierą takiego rozwiązania.

Więcej informacji o nowym patencie znajdziecie pod adresem freepatentsonline.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
23
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj