Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Raport “Przyszłość fotografowania” został opracowany na podstawie rozmów z wieloma naukowcami, analitykami i strategicznymi pracownikami do spraw rozwoju firmy Nikon. Celem raportu była analiza sposobów rejestrowania, udostępniania i wykorzystywania zdjęć, które mogą stać się popularne w nadchodzących latach. Analiza przygotowana przez firmę Future Laboratory wyodrębnia 4 najważniejsze trendy, z którymi najprawdopodobniej niebawem się spotkamy.
Jedną z najciekawszych rzeczy wydają się być tzw. aparaty kontekstowe. Według raportu, rozwój technologii w niedalekiej przyszłości pozwoli aparatom na odczytanie atmosfery panującej w chwili wykonywania zdjęcia, a także wewnętrznych przeżyć fotografa. W połączeniu z zaawansowanymi matrycami, które będą inteligentnie dostosowywały obraz do fotografowanej sytuacji, aparaty pomogą użytkownikom w dokładnym oddawaniu emocji za pomocą zdjęć.
Kolejnym z nadchodzących trendów, według raportu będą fotografie stymulujące wiele zmysłów jednocześnie. Prawdopodobnie już niedługo podczas oglądania zdjęć będziemy mogli poczuć fakturę fotografowanych obiektów oraz poczuć smaki i zapachy towarzyszące fotografowanej scenie. Razem ze zdjęciami zapisywane będą również informacje dźwiękowe. Warto nadmienić, że ostatnie rozwiązanie jest już stosowane przez niektórych producentów aparatów.
Codziennością ma stać się też ciągła rejestracja naszego otoczenia przez kamerki personalne, które dzięki niewielkim rozmiarom będzie można mieć cały czas przy sobie. Ma to zwiększyć możliwości autoekspresji i sprawić, że będziemy w stanie uchwycić najważniejsze momenty naszego życia bez konieczności brania udziału w procesie rejestracji materiału. Ten punkt wydaje się być szczególnie prawdopodobny, biorąc pod uwagę rosnącą popularność kamerek sportowych i rejestratorów samochodowych. Coraz więcej z nich zawiera funkcję nagrywania w pętli, której logicznym rozwinięciem są urządzenia opisane powyżej.
Raport firmy Future Laboratory przewiduje również wykorzystanie stymulacji wizualnej w celach terapeutycznych. Rozbudowana interakcja z obrazami ma pozwolić na odprężenie, relaksację i odpoczynek. Podobne rozwiązania mogą być wykorzystywane w medycynie, np. w celu uśmierzania bólu. Według raportu, korzystne oddziaływanie obrazów na samopoczucie będzie powszechnie wykorzystywane we wszystkich dziedzinach życia. Na razie nie bardzo wiemy na jakiej zasadzie miałoby to działać, jednak prawdopodobnie będzie to pewnego rodzaju połączenie rzeczywistości wirtualnej z opisywaną wyżej fotograficzną stymulacją wielu zmysłów.
Przyznamy, że przyszłość fotografii zapowiada się naprawdę ekscytująco. Póki co, brzmi to trochę jak science-fiction, jednak nie zapominajmy jak szybko technologia rozwija się w ostatnich latach. Mamy tylko nadzieje, że w zalewie nowości technologicznych nie zapomnimy o fotografii jako formie sztuki. Jesteśmy ciekawi w jakim stopniu analiza Nikona będzie pokrywać się z rzeczywistością. Pełny raport przygotowany na zlecenie producenta znajdziemy pod tym linkiem