Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
O pomyśle na aparat kompaktowy z matrycą w formacie APS-C Sigma mówiła od {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=4912;dawna. Później czas płynął, a aparat ciągle pozostawał prototypem. Ostatecznie udało się wypuścić na rynek Sigmę DP1. Aparat ten został przetestowany przez naszą redakcję. Uwag mieliśmy kilka, między innymi narzekaliśmy na powolne działanie. Producent deklaruje, że w kolejnym modelu z serii problem ten został rozwiązany.
Piszemy kolejnym, a nie następnym, gdyż Sigma DP2 nie zastępuje DP1. Zdecydowana większość podzespołów pozostaje ta sama. Nie zmienia się matryca - Foveon X3 o rozdzielczości 14 megapikseli (2,652 × 1,768 × 3 warstwy). Zmiany, na szczęście, dotknęły procesor obrabiający obraz. Nowa jednostka o nazwie True II ma dać to, czego brakowało w Sigmie DP1 - większą szybkość działania. Na ile poprawa jest wyraźna - pokażą testy.
Inny element odróżniający obydwa aparaty to obiektyw. W Sigmie DP2 znalazł się stałoogniskowy instrument o świetle f/2,8 i ogniskowej 24,2 milimetrów, co odpowiada 41 milimetrom w małym obrazku. Wybór długości ogniskowej to wypadkowa potrzeb i przyzwyczajeń. Bardziej cieszy zwiększenie jasności, czyli czegoś co w staloogniskowym obiektywie powinno być obligatoryjne.
Pozostałe funkcje nie zmieniły się. Aparat zapisuje RAW-y, ma manualne tryby i możliwość ręcznego ustawiania ostrości, gorącą stopkę i 2,5-calowy ekran LCD. Zdjęcia zapisywane są na kartach SD.
Na razie nie znamy terminu dostępności aparatu.]
Poniżej prezentujemy dwa dodatkowe zdjęcia wykonane na stoisku firmy targach Photokina 2008: