Sigma DP1 - kompakt z matrycą Foveon X3 Pro 14M

Autor: Tomasz Gutkowski

26 Wrzesień 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Photokina 2006. Chyba najbardziej zaskakującą premierą pierwszego dnia targów Photokina 2006 jest kompaktowy model Sigma DP1. Wyposażono go w taką samą matrycę jak nową lustrzankę Sigma SD14, czyli Foveon X3 z 14 milionami fotodetektorów. Obiektyw to stałoogniskowiec 28mm/F4.0.
Sigma DP1

Z bardzo lakonicznej informacji prasowej Sigmy nie dowiemy sie za wiele, ale kilku rzeczy możemy się domyślić. O technologii Foveon X3 pisaliśmy wielokrotnie i odsyłamy szanownych Czytelników do artykułów archiwalnych lub dzisiejszego opisu lustrzanki Sigma SD14. Wspomnijmy tylko, że matryca Foveon X3 ma trzy warstwy fotodetektorów, z których każda odpowiedzialna jest za przechwycenie jednego z kolorów RGB. Tym samy, każdy piksel "widzi" pełną informację o barwie światła i nie matryca nie musi korzystać z interpolacji kolorów, która znacznie obniża jakość obrazu.

Zaskakujące jest jednak to, że w kompaktowym aparacie zastosowano taką samą matrycę jak w zaawansowanej lustrzance. Normalnie wymiary sensorów w aparatach kompaktowych nie przekraczają 7-8mm na dłuższym boku. Tymczasem tu mamy do czynienia z sensorem o wymiarach fizycznych 20,7 x 13,8 mm! Znajduje się na nim ponad 4,6 milionów pikseli (2652 x 1768) i 14,1 milionów fotodetektorów.

Oczywiście Sigma będzie promować ten kompakt jako model 14-megapikselowy. Być może słusznie. Ważne jest to, że do dyspozycji jest zarówno zapis bezstratny RAW (.X3F) jak i kompresowany, a zapewne i interpolowany JPEG.

Lakoniczna informacja prasowa wspomina także o nowym procesorze, którego angielska nazwa ('True') sugeruje obróbkę danych w czasie rzeczywistym. Aparat posiada też 2,5-calowy wyświetlacz LCD, a także wspomniany na wstępie stałoogniskowy obiektyw 16,6 mm (odpowiednik 28 mm) o jasności F4.0.

Sigma DP1

Przyglądając się zdjęciom produktu możemy wywnioskować, że do dyspozycji są następujące tryby pracy: automatyka ekspozycji, Program, priorytet migawki, priorytet przysłony oraz tryb manualny. Widać też wbudowany głośnik i mikrofon, a także przyciski makro, ręcznego strojenia ostrości i lampy błyskowej.

Z całą pewnością poświęcimy temu interesującemu produktowi jeszcze jeden tekst. Z niecierpliwością czekamy na pełne dane techniczne.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania...
Instax prezentuje prawdopodobnie najlepszą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję ze swojej oferty aparatów natychmiastowych. Wide Evo łączy funkcję aparatu i drukarki do smartfona,...
19
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Jeszcze tylko do końca stycznia możecie skorzystać z zimowej oferty Cashback na aparaty i obiektywy Sony E. Ale to nie jedyna zimowa promocja.
3
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica prezentuje wreszcie aparat, który ma być konkurencją dla wszechstronnych pełnoklatkowych korpusów konkurencji do pracy foto-wideo. Model SL3-S ma 24-megapikselową, stabilizowaną...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)