Sigma 300-600 mm f/4 DG OS Sports - pierwszy taki zoom do fotografii sportowej i przyrodniczej

Autor: Krzysztof Mularczyk

24 Luty 2025
Artykuł na: 4-5 minut

Miał być obiektyw, którego jeszcze nie było i jest - Sigma dopięła swego i zaprezentowała 300-600 mm f/4 DG OS Sports. Pierwszy taki zoom, stworzonego z myślą o fotografii sportowej, dynamicznych scenach akcji oraz zdjęciach dzikiej przyrody.

Choć w Internecie obstawiano model 800/6.3, Sigma zaskoczyła dziś wszystkich, prezentując potężny zoom o imponujących parametrach 300-600 mm f/4 z linii Sports. Nowy obiektyw to pierwsza taka konstrukcja na rynku.

Choć do budowy zastosowano najnowocześniejsze materiały, obiektyw swoje waży - prawie 4 kg (dokładnie 3985 g) przy długości 467 mm i szerokości 168 mm. Na dzisiejsze standardy wydaje się to dużo, ale prezentowany w 2010 roku Canon EF 600 mm f/4L IS II USM miał podobną masę. Dziś obiektywy klasy 600/4 ważą 3 kg, ale nie zapominajmy, że w tym przypadku mamy do czynienia z szerokim zoomem. Waga jest więc naprawdę rozsądna.

Tubus nowej Sigmy wykonano z stopu magnezowego, a osłonę z włókna węglowego. Poza tym pokryty jest specjalną białą farbą termoizolacją, która ma za zadanie ograniczać pochłanianie ciepła słonecznego, by konstrukcja nie nagrzewała się podczas długich sesji zdjęciowych. Całość jest oczywiście uszczelniona.

Sigma 300-600 mm f/4 DG OS Sports ma wewnętrzny mechanizm regulacji zoomu. Składa się z 28 elementów w 21 grupach, w tym aż 6 soczewek FLD i jednej SLD. Dzięki zastosowaniu szkła o anomalnej dyspersji oraz wysokim współczynniku załamania światła, obiektyw ma zapewniać skuteczną redukcję aberracji chromatycznych w całym zakresie ogniskowych. Poza tym przednia soczewka pokryta jest powłoką hydrofobową i olejoodporną, co ułatwia utrzymanie czystości w wymagających warunkach terenowych.

Autofokus napędza silnik HLA (High-response Linear Actuator), który ma zapewniać szybkie, precyzyjne i płynne ustawianie ostrości. Producent zaznacza, że lekka grupa soczewek ogniskujących została umieszczona blisko korpusu aparatu, co poprawia wyważenie obiektywu i ułatwia śledzenie dynamicznych obiektów.

Stabilizacja optyczna ma oferować wydajność 5.5 EV przy ogniskowej 600 mm. Do dyspozycji są dwa tryby: tryb 1 do ogólnych zastosowań fotograficznych i filmowych oraz tryb 2, przeznaczony do panoramowania w poziomie, pionie lub po przekątnej.

Ponadto w konstrukcji zastosowano też gniazdo na filtry drop-in o średnicy 40,5 mm. Sigma opracowała przy tym nowy, dedykowany filtr polaryzacyjny oraz regulowany filtr ND o zakresie 7 stopni.

Sigma 300-600 mm f/4 DG OS Sports - cena i dostępność

Sigma 300-600 mm f/4 DG OS Sports trafi do sprzedaży w sugerowanej cenie 6000 dolarów. Na polskim rynku powinien więc kosztować około 30 000 zł.

Oczywiście nowy zoom ma być dostępny z mocowaniami L-mount i Sony E. Wersja z mocowaniem L-mount jest kompatybilna z telekonwerterami Sigmy.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 16-300 mm f/3.5-6.7 DC OS - rekordowy zakres w uniwersalnym zoomie
Sigma C 16-300 mm f/3.5-6.7 DC OS - rekordowy zakres w uniwersalnym zoomie
Sigma prezentuje kolejną odsłonę obiektywu “do wszystkiego”. Przeznaczony do aparatów z matrycami APS-C, nowy model 16-300 mm f/3.5-6.7 DC OS z linii Contemporary oferuje teraz rekordowy zakres...
1
Leica Summilux-M 50 mm f/1.4 - jasny standard w stylu retro
Leica Summilux-M 50 mm f/1.4 - jasny standard w stylu retro
Leica prezentuje nowy obiektyw standardowy z linii Klassik. Konstrukcją łączy klasyczny design z usprawnioną optyką i... jak zawsze zbyt wysoką ceną.
5
Voigtlander Color Skopar 35 mm f/3.5 Aspherical - reporterski naleśnik do Leica M
Voigtlander Color Skopar 35 mm f/3.5 Aspherical - reporterski naleśnik do Leica M
Voigtlander prezentuje najnowszy manualny obiektyw z serii Color Skopar. Jak zwykle w przypadku tej linii, otrzymujemy wyjątkowo kompaktową konstrukcję, która czyni nowy model idealną...
14
Powiązane artykuły