NONS SL42 - aparat natychmiastowy, do którego podepniesz klasyczne obiektywy M42

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku lada moment może pojawić się coś, co idealnie wpisuje się w rozbudzony trend fotografii natychmiastowej. NONS SL42 to lustrzanka obsługująca dobrze znane i popularne wkłady Instax mini, która  dzięki systemowi wymiennych obiektywów zaoferuje nam pełną kontrolę nad ekspozycją.

W latach 80. wszyscy oszaleliśmy na punkcie polaroidów - możliwość zrobienia zdjęcia i zobaczenia efektów już po kilku minutach wydawała się nam wtedy kosmiczną technologią. I choć dzisiaj zdjęcia natychmiastowe nie robią już takiego wrażenia, nie brakuje amatorów tego "sportu". Właśnie do nich nich kierowany jest nowy aparat NONS SL42, który obiecuje swobobę twórczą, jakiej nie zaoferuje żaden z instaksów.

Korpus lustrzanki, dusza instaksa

Z zewnątrz NONS wygląda jak klasyczna lustrzanka. Jest nieduży (158 mm x 65 mm x 116 mm), lekki (462 g), posiada znany miedzy innymi z Zenita gwint m42, a zasilają go dwa klasyczne paluszki (AA). Ale ta niby zwyczajna, oldshoolowa lustrzanka, to tak naprawdę dużo bardziej zaawansowany Instax!

Masa możliwości

Dzięki gwintowi o średnicy 42 mm, otrzymujemy niespotykaną dotąd w segmencie aparatów natychmiastowych wszechstronność. Mamy dostęp do ogromnej liczby obiektywów, od makro, poprzez tele, aż szerokich kątów. Jednym słowem, do wyboru, do koloru. Oczywiście można tez eksperymentować z dowolnymi współczesnymi obiektywami Canona, Nikona lub Sony podłączonymi przez adapter na mocowanie m42, a to daje juz właściwie nieskończoną liczbę kombinacji.

Pełna kontrola

W odróżnieniu od innych, dostępnych do tej pory aparatów tego typu, tutaj to my decydujemy o wszystkich parametrach ekspozycji. Migawka SC42 obsługuje czasy od 1/500 do 1s oraz B. W połączeniu z manualnymi obiektywami z pierścieniem przysłony dostajemy więc pełną kontrolę nad ekspozycją.

Dzięki zastosowaniu klasycznego wizjera optycznego będzie możliwy podgląd głębi ostrości na etapie kadrowania, dokładnie tak, jak w każdym analogowym aparacie. NONS posiada także gorąca stopkę do podpinania zewnętrznej lampy błyskowej.

Analogowy sznyt

Aparat łączy w sobie to, co fajne w świecie analogowej natychmiastowej fotografii z tym, co kusi w fotografii cyfrowej. I to wszystko w ciekawym opakowaniu w stylistyce retro. Dzięki kompatybilności z wkładami Instax mini znowu poczujemy się jak w magicznych latach 80-tych, ale trochę inaczej. To nadal ta sama przyjemność zobaczenia efektów już po chwili od naciśnięcia spustu migawki, ale teraz mamy dużo większą kontrolę nad końcowym efektem. Dla mnie to prawdziwy efekt wow.

Cena i dostępność

Na finalną premierę tego cuda trzeba jeszcze chwile poczekać, ale aparat już dostępny w przedsprzedaży na Kickstarter.com w cenie 199 dolarów (około 785 zł). Gotowy produkt powinien pojawić się na rynku we wrześniu 2020 roku. 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj