Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Kontrastowe źródła światła, część 5
Świadome wykorzystanie charakteru światła to duża sztuka. Miękkie pozwala na podkreślenie dostojności i nastrojowości, a ostre i kontrastowe oświetlenie dynamizuje i podkreśla agresywny charakter fotografowanej sytuacji.
Szczególnie ten drugi styl oświetlania upodobał sobie mistrz Helmut Newton. Na jego zdjęciach nie tylko modelki czy rekwizyty wywołują drapieżność, ale również bardzo ważnym elementem jest także kontrastowy charakter światła.
Wielkość reflektorów, ich długość, wyprofilowanie, a także wewnętrzna powierzchnia wpływają na rozproszenie wiązki oświetlenia. Im reflektor jest dłuższy, tym węższy staje się snop światła. Natomiast płaski i szeroki reflektor "Beauty" oświetla dość dużą płaszczyznę. Ustawiony blisko osi obiektywu, pozwala na uzyskanie bezcieniowego oświetlenia twarzy.
Bardzo pomocne w pracy z reflektorami są plastry miodu, które produkowane są w różnych gęstościach i grubościach. Pozwalają one na zawężenie wiązki światła.
Producenci sprzętu oferują także do większości reflektorów wrota, które powodują, że możemy precyzyjniej oświetlać plan zdjęciowy np. pomagają uniknąć przypadkowej halacji światła.
Często stosowanym na planie filmowym i w teatrze źródłem światła jest lampa z wbudowaną soczewką fresnela. Producenci fotograficznego sprzętu oświetleniowego często nazywają ją flooterem.
Dzięki zamontowanej soczewce i mechanizmowi pozwalającemu na przesuwanie źródła światła możemy skoncentrować wiązkę oświetlenia. Wpływa to w znacznym stopniu na plastykę.
Tego typu źródła nadają się do imitowania porannego czy popołudniowego światła słonecznego.
Bardzo ciekawym urządzeniem jest reflektor Satelite. Swoim kształtem przypomina antenę satelitarną, pośrodku której montuje się lampę. Dzięki wyprofilowaniu i lustrzanej powierzchni można koncentrować światło. Pozwala to na uzyskanie z dystansu kilku metrów ekstremalnie wysokich mocy błysków.
Satelite bardzo dobrze imituje mocne światło słoneczne. Wielokrotnie używałem tej lampy do oświetlenia kontrowego postaci na dworze. Dzięki dużej mocy skoncentrowanego światła lampa mogła stać bardzo daleko od modela. Efekt przypominał zachądzące słońce.
Często stosowanym efektem we współczesnej fotografii (szczególne reklamowej) jest ostre światło kontrowe, "ślizgające" się po twarzach modeli.
Jeżeli kadr jest dość ciasny, polecam w celu uzyskania takich efektów lampę Litestick. Dzięki jej niewielkim gabarytom i dużej mocy (3200 J) idealnie pomoże nam uzyskać efekt mocnego źródła, dającego się dość precyzyjnie ustawić.
W kolejnym odcinku Światłem Malowane opiszę źródła światła stosowane w fotografii portretowej i modowej.
Pozdrawiam!
Szymon Kobusiński