Z archiwum fotopolis.pl - fotografia bezkamerowa i otworkowa

Autor: Marta Majewska

7 Luty 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Jak co roku producenci aparatów cyfrowych i optyki zasypują nas w lutym lawinami premier nowych modeli. W ten weekend proponujemy chwilę wytchnienia od sprzętu i zapraszamy do wyszperanych z archiwum fotopolis.pl artykułów o fotografii bezkamerowej i fotografii otworkowej.

W ramach odpoczynku od najnowszej technologii zachęcamy do przeczytania dwóch cykli poświęconych fotografii otworkowej. W cyklu Wszystko o fotografii otworkowej Karol Hordziej wprowadza nas w historię camera obscura i dzieli się praktycznymi informacjami - między innymi jak samodzielnie skonstruować otworkowy aparat z metalowej puszki.

Karol Hordziej - autor tekstu i zdjęć podpowiada jak metalową puszkę zamienić w camera obscura

Drugi cykl Fotografia otworkowa - kompendium towarzyszył I Ogólnopolskiemu Festiwalowi Fotografii Otworkowej. Złożyły się na niego trzy obszerne artykuły: Ryszarda Wójcika "Camera obscura mity i rzeczywistość", felieton o fotografii otworkowej Pawła Janczaruka, i filozoficzne rozważania Karola Hordzieja "Po co robić zdjęcia drewnianym pudełkiem z dziurką?".

fot. Ryszard Antoni Wójcik, autor pisze: "Obraz, który powstaje przez mały otwór na materiale światłoczułym ma formę koła. Teoretycznie średnica takiego obrazu jest 3,5 razy większa od długości ogniskowej, (...) Zdjęcia takie wykazują silne zaciemnienie na brzegach kadru. Czasami taki sposób fotografowania może być ciekawym środkiem ekspresji budowania obrazu."

O ile fotografia otworkowa jest dosyć mało wymagająca sprzętowo i niewymagająca budżetowo, o tyle fotografia bezkamerowa obywa się bez żadnego sprzętu (opcja na recesję). Potrzebne jest jedynie światło, substancja światłoczuła, papier fotograficzny i odrobina wyobraźni. Beata Długosz, wykładowca Akademii Fotografii napisała dla nas artykuł Obrazy światła - fotografia bezkamerowa, w którym przedstawia krótki rys historyczny i prosty opis technik bezkamerowych. Dowiecie się z niego co to jest luksogram, fotogram czy chemigra.

Man Ray, Fotogram (rayogram, 1930 r.)

Zachęcamy zatem do eksperymentów z obrazem światłoczułym, z aparatem lub bez

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowe prezenty, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)