Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
A co gdyby tak w prosty sposób połączyć fotografię stereoskopową ze światem pinhole’a? Już niebawem będziemy mogli przekonać się za sprawą aparatu Minuta Stereo.
Fotografia 3D jest starsza niż może się to z początku wydawać. Zdjęcia stereoskopowe powstawały już na przełomie XIX i XX wieku - do dzisiaj możemy oglądać je np. w warszawskim fotoplastikonie. Sama technika, polegająca na wykonywaniu dwóch, lekko przesuniętych względem siebie kadrów wymaga jednak warsztatu i sprzętu. Do tego, aby cieszyć się efektem trójwymiarowości, zdjęcia te trzeba oglądać w określonych warunkach.
Świat fotografii stereoskopowej chce przywrócić do życia pracujący w Niemczech architekt Dominik Oczkowski, który już niebawem startuje z kampanią zaprojektowanego przez siebie aparatu w serwisie Kickstarter.
Minuta Stereo, bo o nim mowa, to nic innego jak prosty drewniany stereoskopowy aparat otworkowy, który jednak skrywa w zanadrzu kilka ciekawych funkcji. Przede wszystkim aparat obsługuje zarówno filmy małoobrazkowe, jak i średnioformatowe, pozwala nam śledzić liczbę wykonanych klatek, a dzięki zaślepce na jeden z otworków oraz wymiennym wkładkom umożliwi także wykonywanie pojedynczych ekspozycji, lub standardowych panoram na filmie 35 mm. W dodatku rozstaw otworków dostosowany miał zostać do rozstawu ludzkich oczu, dzięki czemu efekt trójwymiarowości ma być tak, realistyczny, jak to tylko możliwe.
Mamy też zestaw wymiennych celowników, które pozwolą zorientować się jak będzie prezentował się kadr, a także możliwość przesuwania filmu w górę i w dół w celu korekcji perspektywy. Cały aparat będziemy mogli złożyć też sami, a w ofercie znajdą się także specjalne gogle Emulsja Stereo i adaptery pozwalające wygodnie oglądać wykonane w ten sposób zdjęcia - oczywiście w tym wypadku trzeba będzie fotografować na slajdach. W przypadku chęci oglądania wydruków lub skanów na smartfonie posłużą osobne gogle Papuga i dedykowaną aplikację mobilną.
Jak na razie nie wiemy jeszcze ile przyjdzie nam zapłacić za aparat Minuta Stereo, ale dowiemy się tego zapewne niebawem. Na początku marca startuje zbiórka społecznościowa na produkcję aparatu w serwisie Kickstarter.
Więcej informacji znajdziecie na stronie minutastereo.eu.