Scura - panoramiczny aparat otworkowy, który za darmo wydrukujesz na drukarce 3D

Autor: Maciej Luśtyk

17 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Nie stać cię na Hasselblada X-Pan? Nie przejmuj się. Ten panoramiczny „otworek” wydrukujesz za grosze.

Panoramiczne zdjęcia mają w sobie pewną moc - zapewne przez to, że nieodzownie kojarzą nam się z kinowymi formatami obrazu. Mimo to w świecie fotografii nie ma zbyt wielu konstrukcji stworzonych z myślą o panoramicznych proporcjach obrazu. Oczywiście w czasach cyfrowej obróbki obrazu nie ma to sensu, ale i w epoce analoga tego typu modele były pewną egzotyką.

Najbardziej chyba znanym aparatem panoramicznym jest Hasselblad X-Pan, którego ceny na rynku wtórnym oscylują w granicach 7-20 tys. zł. Tak, to zbrodnia, ale nie wyrywajmy sobie włosów z głowy. Zabawę z fotografią panoramiczną możemy zacząć o wiele taniej, na przykład dzięki darmowemu projektowi aparatu Scura.

Panorama w stylu Lo-Fi

Scura to projekt amerykańskiej fotograf Dory Goodman, który pozwoli każdemu zainteresowanemu niewielkim kosztem wydrukować własny panoramiczny aparat otworkowy. Korpus obsługuje filmy 35 mm i naświetla klatki o rozmiarach 60 x 25 mm - format niemal identyczny, jak w przypadku wspomnianego Hasselblada.

Oczywiście mamy tu do czynienia z otworkiem, także porównywanie obydwu aparatów pod względem możliwej do uzyskania jakości jest bezpodstawne, ale konstruktorka zadbała o to, żeby nawet tak prosty aparat dostarczał nam zadowalających rezultatów. Body zostało wyprofilowane tak, aby rzutowany na błonę filmową obraz pozbawiony był dystorsji, a otworek o średnicy 300 mikrometrów ma być idealnie równy, dzięki obróbce laserowej. Mamy też magnetyczną migawkę, która zapewnić ma nam równe czasy naświetlania.

O tym, jak konstrukcja radzi sobie w praktyce, możemy przekonać się oglądając poniższe zdjęcia przykładowe. Jak na otworek, wygląda to zupełnie nieźle, a dużo dobrego zrobi pewnie zastosowanie tu filmu czarno-białego.

Cena i dostępność

Projekt aparatu dostępny jest do pobrania za darmo ze strony. Trzeba się tylko na niej zarejestrować. Jeśli jednak nie mamy pod ręką drukarki 3D, ze strony konstruktorki możemy także zamówić gotowe zestawy do samodzielnego złożenia w cenie 78 dolarów (około 325 zł). Za dodatkowe 25-35 dolarów możemy zamówić także opcjonalnie celownik optyczny czy uchwyt na smartfona.

Dobra wiadomość jest taka, że zamówienia powyżej 125 dolarów wysyłane są za darmo. Zła, że zamawiając przesyłkę na teren Europy będziemy musieli doliczyć do ceny 27-procentowy VAT. Nadal to jednak taniej niż sam pasek do wspomnianego X-Pana.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem doragoodman.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
GoPro Max 360 powraca w wersji po liftingu - lepsza bateria, niższa cena i wygodniejsza edycja
GoPro Max 360 powraca w wersji po liftingu - lepsza bateria, niższa cena i wygodniejsza edycja
Po 5 latach GoPro aktualizuje wreszcie swoja kamerkę sferyczną. Zmiany są niestety na tyle małe, że urządzenie nawet nie otrzymało nowej nazwy, ale z niższą ceną to całkiem atrakcyjna...
4
Potensic Atom 2 - czy DJI wreszcie doczekało się poważnej konkurencji?
Potensic Atom 2 - czy DJI wreszcie doczekało się poważnej konkurencji?
Możliwości DJI w sporo niższej cenie? Najnowszy model Potensic Atom 2 zapowiada się na świetną propozycję w kategorii dronów amatorskich i podróżniczych, będąc bardzo interesującą...
17
Canon PowerShot V1 - vlogerski kompakt z dużą matrycą. Czy ktoś wreszcie zrobił to dobrze?
Canon PowerShot V1 - vlogerski kompakt z dużą matrycą. Czy ktoś wreszcie zrobił to dobrze?
Po 5 latach Canon prezentuje wreszcie kolejny pełnoprawny aparat kompaktowy z serii PowerShot. Model V1 to przede wszystkim propozycja dla filmujących, która dzięki dużej matrycy i...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)