Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Technika separacji częstotliwości to jeden z najbardziej popularnych trendów w obróbce zdjęć ostatnich lat. Jednak ilu fotografów, tyle spojrzeń na jej użyteczność i wykorzystanie. Ten szczegółowy wideoporadnik rozwieje wszelkie wątpliwości na jej temat.
Separacja częstotliwości (ang. frequency separation) jest powszechnie stosowaną techniką w retuszu fotografii modowej i portretowej. Pozwala bowiem poprawić wygląd skóry i usunąć jej niedoskonałości, zachowując jednocześnie teksturę i naturalny wygląd - rzecz, na której najbardziej zależy zarówno fotografom, jaki klientom.
Technika ta sprowadza się do rozdzielenia obrazu na dwie warstwy: jedną z małą, a drugą z dużą ilością detali i ich oddzielnej korekcji. Ta pierwsza zawiera informacje na temat kolorystyki i tonacji zdjęcia. Druga zaś przechowuje szczegóły faktur, które po złożeniu finalnego obrazu nadadzą mu naturalny, niewygładzony wygląd. Metoda ta, choć potężna i bardzo użyteczna, jest też stosunkowo trudna do opanowania, a co fotograf, to inne zdanie na jej temat. Czy korekty wprowadzać na górnej czy dolnej warstwie separacji? Co zrobić żeby nie przedobrzyć? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w obszernym wideoporadniku szwedzkiego fotografa, retuszera i programisty, Conny'ego Wallstroma.
Mimo że cały materiał trwa ponad godzinę, naprawdę warto obejrzeć całość, by zgłębić niuanse tej techniki i dowiedzieć się z jakich ustawień najlepiej korzystać w danej sytuacji. Dowiadujemy się między innymi o różnych sposobach separacji częstotliwości, regulacji ustawień dla każdej z warstw, narzędziach, z których warto korzystać podczas pracy tą metodą, maskowaniu grupy częstotliwości, różnicy między ustawieniami 16-to i 8-bitowymi czy korzystaniu z 3-dodatkowej warstwy separacji. Poza tym, Wallstrom doradza w jakich wypadkach z wymienionej techniki lepiej nie korzystać i jak uchronić się przed częstymi błędami. Prawdę mówiąc, to chyba najbardziej szczegółowy poradnik na temat separacji częstotliwości, jaki do tej pory widzieliśmy.
Film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów w serwisie Youtube, powinien być zrozumiały dla każdego.
Więcej poradników Wallstroma znajdziecie na kanale Retouching Tools w serwisie Youtube. Fotograf regularnie prowadzi też streamy poświęcone postprodukcji na platformie Twitch (konto RetouchThis).