Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa współpraca nad projektem

Autor: Maciej Luśtyk

15 Styczeń 2025
Artykuł na: 4-5 minut

Już niebawem Photoshop poszerzy się o wyjątkowo praktyczną funkcjonalność. W ramach Live Co-Editing będziemy mogli pracować na żywo nad materiałami w grupie osób.

Nie potrafię zliczyć ile razy moja dziewczyna prosiła mnie, bym spojrzał na jej zdjęcia i wprowadził ewentualne drobne szlify, zanim wyśle je klientowi. Tak samo uwielbiam sytuacje, gdy klienci wysyłają kolejne serie poprawek w formie screenów z zaznaczonymi miejscami do poprawy.

Zwykle wiąże się to z żonglowaniem wersjami roboczymi, nadpisywaniem plików i wielokrotnym wysyłaniem materiałów w te i we wte, co wydłuża wszystko do tego stopnia, że zaczyna to już powodować frustrację i rodzi pytania o to czy aby na pewno nadal się nam to opłaca. A zwłaszcza, gdy cały proces twórczy i decyzyjny wymaga udziału kilku osób. Być może jednak już niedługo wszystkie tego typu sytuacje odejdą w zapomnienie.

Adobe zapowiedziało wprowadzenie do Photoshopa funkcji Live Co-Editing, która pozwoli w kilka osób zdalnie pracować nad jednym plikiem. Tylko tyle i aż tyle. Korzyści płynących z tego rozwiązania jest jednak naprawdę sporo. A według producenta rysują się one następująco

Co da nam funkcja Live Co-Editing?

  • Wielu użytkowników może jednocześnie pracować nad dokumentem programu Photoshop, dzieląc się zadaniami, aby wspólnie efektywniej realizować projekty.
  • Zespoły kreatywne w dużych przedsiębiorstwach mogą współpracować nad projektami o wysokiej złożoności, zabiegać o wkład interesariuszy i reagować na opinie w jednym pliku.
  • Twórcy mogą zbierać opinie klientów w bardziej intuicyjny sposób, zapraszając ich do bezpośredniej współpracy nad plikiem, przeglądania zmian i komentowania.
  • Uczniowie mogą śledzić na żywo, jak nauczyciele demonstrują przepływy pracy i uczą technik w programie Photoshop. Komentarze i edycje mogą być wprowadzane bezpośrednio w dokumencie ucznia przez nauczycieli, aby pomóc w lepszej nauce i kontekstualizacji opinii.

Co prawda funkcja zdalnej współpracy w Photoshopie już istnieje, ale ma pewne ograniczenia i wygląda na to, że w ramach Live Co-Editing cały proces stanie się dużo wygodniejszy i bardziej przejrzysty.

Jak skorzystać z Live Co-Editing?

Na chwilę obecną, mając aktywną subskrypcję programu Photoshop możemy zapisać się do listy oczekujących, którzy jako pierwsi będą mogli przetestować nową funkcjonalność. W najbliższych miesiącach zapewne trafi ona w ramach otwartej bety do Photoshop Beta, a pełnego wdrożenia oczekiwać możemy prawdopodobnie na przełomie lata i jesieni. A przynajmniej tak mniej więcej wyglądał harmonogram wdrażania wcześniejszych, testowanych przez użytkowników rozwiązań do Photoshopa.

Więcej informacji znajdziecie na stronie blog.adobe.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i usprawniony workflow. Apple na dobre bierze się za flagowy edytor wideo
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i...
Po 13 latach Apple prezentuje w końcu kolejną wersje programu do edycji wideo Final Cut Pro. Nowa odsłona nie wprowadza rewolucji, ale wreszcie otrzymuje funkcje, dzięki którym może...
4
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Podczas konferencji Adobe Max producent oprogramowania przedstawił i zapowiedział szereg nowych funkcji opartych o AI, które jeszcze bardziej ułatwią pracę w programach graficznych....
29
Adobe Content Authenticity - producent przygotowuje aplikację webową do przypisywania i podglądu certyfikatów autentyczności
Adobe Content Authenticity - producent przygotowuje aplikację webową do przypisywania i podglądu...
W ramach rozwoju inicjatywy CAI / C2PA Adobe wprowadza platformę, która ułatwić ma przypisywanie i podgląd specjalnych metadanych poświadczających oryginalność cyfrowych plików.
6
Powiązane artykuły