Wydarzenia
Fotografia jest wszędzie - pierwsza w Polsce wystawa o fotografii w całości dla dzieci
79%
Mniejszy, lżejszy, szybszy i przystosowany do pracy wideo - nowa generacja uniwersalnego zoomu średniego zasięgu ma być ukłonem w stronę profesjonalistów i pokazem możliwości producenta w zakresie optyki do systemów APS-C. Sprawdzamy jak nowy Fujifilm Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II radzi sobie w praktyce.
Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO. Pomiar wykonywany jest dla pełnego zakresu przysłon. Poniższe wykresy przedstawiają rozłożenie poprzecznej aberracji chromatycznej w kadrze i jej wartości dla przysłon f/2.8, f/8 i f/22.
Dzięki obecności 4 elementów niskodyspersyjnych, Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II to obiektyw całkiem skutecznie korygowany pod względem poprzecznej aberracji chromatycznej. Ta oczywiście występuje, ale bardziej widoczna może być w zasadzie jedynie przysłonie f/2.8, gdzie jej maksymalny rozmiar wyniesie 1,28 px przy ogniskowej 16 mm i 2,40 px przy ogniskowej 55 mm. Wartości te przełożą się na 0,5-1,15 mm w przypadku odbitki 20 x 30 cm - biorąc pod uwagę, że aberracja występuje tylko na ograniczonym obszarze kadru, nie powinien to być duży problem.
Co ważne, obiektyw dobrze radzi sobie z korygowaniem dużo częściej rzucającej się w oczy aberracji chromatycznej wzdłużnej, pojawiającej się w nieostrościach. Ta może pojawiać się podczas pracy z połyskującymi detalami lub drobnymi fakturami na krótkich odległościach ostrzenia, ale nie będzie to częstym i zanadto widocznym problemem.