Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.4 - Aberracja chromatyczna

To jasny standard w zaskakująco niskiej cenie. Gdzie jest haczyk? Sprawdzamy, jakie możliwości kryje nowa stałka systemu Nikon Z.

Autor: Krzysztof Mularczyk

31 Marzec 2025
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Aberracja chromatyczna

Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO. Pomiar wykonywany jest dla pełnego zakresu przysłon. Poniższe wykresy przedstawiają rozłożenie poprzecznej aberracji chromatycznej w kadrze i jej wartości dla przysłon f/1.4, f/4 i f/11.

Podobnie jak w modelu Z 50 mm f/1.4, tak i w tej konstrukcji nie występuje ani jeden element niskodyspersyjny, odpowiadający za redukcję aberracji chromatycznej. Ma to widoczny wpływ na kontrolę aberracji, która według pomiarów może uwidaczniać się na sporej części kadru i której maksymalny rozmiar wynosi 2,5 px, co przełoży się na ok 0,9 mm w przypadku odbitki 20x30 cm.

W praktyce jednak jest nieźle, a widoczne przebarwienia są głównie wynikiem działania aberracji chromatycznej podłużnej, którą zauważymy w nieostrościach przy szeroko otwartej przysłonie.

Aberracja chromatyczna w praktyce:

Nie jest przesadnie duża, ale jest wyraźna. W obszarze ostrości, na elementach o bardzo kontrastowych krawędziach jest widoczna przy najszerszych otworach względnych (do ok. f/2.8) nawet w centrum kadru. Natomiast na brzegach daje o sobie znać w całym zakresie przysłon. Kolorowe przebarwienia (najczęściej zielone) są widoczne także w nieostrościach. W rezultacie, o ile na zdjęciu w pełnej rozdzielczości aberracja nie rzuca się mocno w oczy, to po przeskalowaniu jest podatna na wzmocnienie przez algorytmy wyostrzające. 

f/1.4

f/2

f/2.8

f/4

f/5.6

f/8

f/11

f/16
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II - test obiektywu
Fujifilm Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II - test obiektywu
Mniejszy, lżejszy, szybszy i przystosowany do pracy wideo - nowa generacja uniwersalnego zoomu średniego zasięgu ma być ukłonem w stronę profesjonalistów i pokazem możliwości...
6
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss powraca na rynek optyki systemowej z dwiema stałkami ze znanej i cenionej serii Otus. Nowy standard i portretówka debiutują z mocowaniem dla bezlusterkowców Canon, Nikon i Sony. Podczas...
19
Sony FE 400-800 mm f/6.3-8 G OSS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 400-800 mm f/6.3-8 G OSS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy na rynku pełnoklatkowy telezoom 400-800 mm ma być odpowiedzią na potrzeby fotografów przyrody, a zwłaszcza „ptasiarzy”. Czy jednak okaże się bardziej praktyczny od...
5