Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.4 - Podsumowanie

To jasny standard w zaskakująco niskiej cenie. Gdzie jest haczyk? Sprawdzamy, jakie możliwości kryje nowa stałka systemu Nikon Z.

Autor: Krzysztof Mularczyk

31 Marzec 2025
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Podsumowanie

Nikkor Z 35 mm f/1.4 to praktycznie bliźniacza konstrukcja z modelem 50/1.4. Oba obiektywy mają takie same wymiary i niemal identyczną wagę. Są tak samo poręczne, a także wykonane równie solidnie i uszczelnione. Okazuje się jednak, że Nikkor Z 35 mm f/1.4 jest bardziej podatny na odblaski, nie jest wolny od aberracji chromatycznej i bardzo mocno winietuje na w pełni otwartej przysłonie. Ale na tym jego wady się kończą.

Choć nie specjalnie wysoka, ostrość przy f/1.4 jest w pełni akceptowalna i pozwala na efektowne fotografowanie z wykorzystaniem małej głębi ostrości i atrakcyjnego efektu bokeh. Gdy potrzebna jest większa szczegółowość, już od f/2.8 możemy liczyć na superostyre zdjęcia w całym kadrze.

Pod względem rozdzielczości, cały zakres przysłon jest więc w pełni użyteczny. Na akceptowalnym poziomie jest też dystorsja - choć, swoją drogą, i tak programowo redukowana praktycznie do zera.

Nikkor Z 35 mm f/1.4 z założenia nie miał być obiektywem najlepszym. Ideą Nikona było zaprojektowanie modelu o jak najkorzystniejszym stosunku ceny do jakości. I to udało się mu bezdyskusyjnie. Zarówno Nikkor Z 35 mm f/1.4, jak i Nikkor Z 50 mm f/1.4 to dowód, że dziś dobra optyka systemowa wcale nie musi być droga.

Plus image
plusy:
  • dobrze wykonany, uszczelniony korpus
  • bardzo wygodny pierścień ostrzenia i funkcyjny
  • cichy i skuteczny autofokus
  • duża rozdzielczość w centrum kadru
  • kołowy bokeh po przymknięciu przysłony
Minus image
minusy:
  • brak przełącznika, nawet A/M
  • duże winietowanie na otwartych przysłonach
  • widoczna aberracja chromatyczna
  • stosunkowo niska rozdzielczość na brzegach przy szerokootwartych przysłonach
  • podatny na odblaski
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II - test obiektywu
Fujifilm Fujinon XF 16-55 f/2.8 LM WR II - test obiektywu
Mniejszy, lżejszy, szybszy i przystosowany do pracy wideo - nowa generacja uniwersalnego zoomu średniego zasięgu ma być ukłonem w stronę profesjonalistów i pokazem możliwości...
6
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss Otus ML 50 mm f/1.4 i Otus ML 85 mm f/1.4 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Zeiss powraca na rynek optyki systemowej z dwiema stałkami ze znanej i cenionej serii Otus. Nowy standard i portretówka debiutują z mocowaniem dla bezlusterkowców Canon, Nikon i Sony. Podczas...
19
Sony FE 400-800 mm f/6.3-8 G OSS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 400-800 mm f/6.3-8 G OSS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy na rynku pełnoklatkowy telezoom 400-800 mm ma być odpowiedzią na potrzeby fotografów przyrody, a zwłaszcza „ptasiarzy”. Czy jednak okaże się bardziej praktyczny od...
5