Irix 21 mm f/1.4 - Test obiektywu | Konstrukcja

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
8
Budowa:
10
Nasza ocena:

86%

Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w praktyce.

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Konstrukcja

Pod kątem budowy i wykonania nowy Irix 21 mm f/1.4 niczym nas nie zaskakuje. Ale to akurat bardzo dobrze. Wzorem dotychczasowych modeli tego producenta o ogniskowych 11, 15, 30, 45 i 150 mm, to znowu wyjątkowo solidna konstrukcja o przemyślanej ergonomii.

Tubus obiektywu wykonany jest z metalu i wytrzymałych kompozytów. Cała konstrukcja jest przy tym solidnie uszczelniona, także przy bagnecie. “Centralne” miejsce na tubusie zajmuje szeroki, pokryty gumową okleiną pierścień ostrości z ergonomiczną wypustką, na której można oprzeć kciuk, aby ostrzyć wygodniej i pewniej.

Mechanizm obraca się wyjątkowo płynnie i zapewnia naprawdę przyjemne doznania podczas ostrzenia. Ponadto opór pierścienia można sobie dopasować dokręcając sąsiadujący z nim pierścień Lock, aż do całkowitego zablokowania.

Potężną, wypukłą przednią soczewkę chroni natomiast tulipanowa, wbudowana na stałe osłona. Dzięki niej można postawić obiektyw soczewką w dół na płaskiej powierzchni bez obaw o jej zarysowanie.

Z reguły krótka ogniskowa i duża jasność idą w parze ze znaczną wagą i wymiarami obiektywu. Nie inaczej jest w przypadku Irix 21 mm f/1.4. To szkło masywne, choć z racji wymiarów 103 x 95 mm dość poręczne. Wagę ma przy tym solidną - 830 gramów to słodki ciężar, który musimy dźwigać, ale w porównaniu do konkurencyjnej Sigmy A 20 mm f/1.4 DG HSM, Irix jest i tak 120 gramów lżejszy. Co ciekawe jest też nieco lżejszy od modelu Irix 30 mm f/1.4.

Irix 21 mm f/1.4 to oczywiście konstrukcja pełnoklatkowa. Układ optyczny bazuje na 4 elementach ze szkła o bardzo niskiej dyspersji, 4 elementach o wysokim współczynniku załamania światła i 2 soczewkach asferycznych. Łącznie to 15 elementów ustawionych w 11 grupach.

Tak jak inne obiektywy Irix, 21 mm f/1.4 jest zapakowany w wysokiej jakości pudełko. W zestawie znajdziemy otwierane na suwak, wyprofilowane etui z twardego materiału oraz nakręcaną osłonę tulipanową.

 

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły