Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
89%
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
Dystorsję mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Przedstawiony wykres pokazuje poziom i charakterystykę dystorsji dla danej ogniskowej.
Częstą domeną szerokokątnych szkieł są dosyć wyraźne zniekształcenia obrazu, które są powodowane budową optyki o dużym polu widzenia. W przypadku Fujinalna mamy do czynienia z ekwiwalentem ogniskowej 24 mm (kąt widzenia to 83.2°), to jednak w naszym laboratorium DxO zanotowaliśmy dystorsję na poziomie -0.46%, co jak na tę klasę sprzętu jest dobrym wynikiem. W praktyce (w większości sytuacji zdjęciowych) nie powinniśmy się martwić o zniekształcenia obrazu. Oczywiście w pewnych sytuacjach, gdy w kadrze znajdzie się sporo poziomych lub pionowych linii, będziemy już mogli zauważyć pewne nierównomierności linii poprowadzonych na planie fotograficznym. Ale ogólnie rzecz biorąc Fujifilm pod względem dystorsji wypadło dobrze.