Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
89%
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie może być używana do porównywania aparatów z różną specyfikacją matrycy. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30. Dane są porównywane z uwzględnieniem wielkości matrycy i jej rozdzielczości:
Trudno od szerokokątnej stałki oczekiwać plastycznych rozmyć nieostrości - nawet na maksymalnym otworze przysłony. Wszystko przez specyficzną budowę układu optycznego, który zapewnia zupełnie inną charakterystykę, przez co nie pozwala osiągnąć takiego estetycznego efektu. Oczywiście tej kwestii testowany Fujinon nie jest żadnym wyjątkiem. Mimo to (w pewnych warunkach fotograficznych) połączenie ogniskowej 16 mm, 9-listkowej przysłony o nominalnym otworze f/2.8 oraz minimalnej odległości ogniskowania, która w tym modelu wynosi 17 cm zapewni całkiem przyjemny i „plastyczny“ obrazek - jak na sprzęt w swojej klasie.
Niemniej jednak w większości sytuacji zdjęciowych otrzymamy rozmycia dalszego planu z wyraźnymi krawędziami obiektów znajdujących się w tle. Poza tym, jak pokazuje powyższy trójwymiarowy wykres BxU wygenerowany dla matrycy, na nominalnym otworze f/2.8 otrzymujemy delikatne rozmycie w centrum oraz nieco bardziej widoczne i denerwujące na brzegach. Takie wartości są więc potwierdzeniem wyników, które otrzymaliśmy w testach rozdzielczości. Natomiast w przypadku odbitki 20 x 30 cm wyrazistość obrazu będzie stać na bardzo wysokim poziomie.