Aparaty
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
84%
Tamron, prezentując na początku tego roku model SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD G2, mocno zaznaczył swoją obecność w segmencie profesjonalnych telezoomów. Sprawdzamy, czy może zagrozić systemowym odpowiednikom.
Producent położył duży nacisk na system stabilizacji obrazu. Zastosowane w Tamronie SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD G2 rozwiązanie ma oferować wydajność na poziomie 5 EV, dzięki czemu powinniśmy cieszyć się nieporuszonymi zdjęciami. Poza tym stabilizacja w obiektywie długoogniskowym zdecydowanie ułatwia też kadrowanie. Kompensuje poruszenia i minimalizuje efekt drgania kadru widzianego w wizjerze - obraz delikatnie pływa gwarantując znacznie lepsze panowanie nad kompozycją.
Jednak, aby osiągnąć optymalne efekty powinniśmy odpowiednio dostosować tryb pracy systemu stabilizacji. Na tubusie znajdziemy przełącznik, dzięki któremu wybierzemy jeden z proponowanych przez producenta wariantów: tryb 1 to tryb standardowy, który zachowuje balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu, tryb 2 używany jest wyłącznie do panoramowania, a tryb 3 nadaje priorytet na stabilizację obrazów oraz rezygnuje ze stabilizacji obrazu w wizjerze.
Możemy pochwalić system stabilizacji obrazu zastosowany w Tamronie - choć do deklarowanej przez producenta wydajności na poziomie 5 EV trochę brakuje. Na najdłuższej ogniskowej 200 mm wykonaliśmy 100% ostrych zdjęć z czasem wynoszącym 1/60 sekundy. Co więcej, aż 70% nieporuszonych kadrów otrzymaliśmy na 1/30 sekundy, co jest już rewelacyjnym wynikiem. Dla przykładu, przy wyłączonej stabilizacji, efektywne fotografowanie kończyło się wraz z wybraniem czasu 1/125 sekundy.
Poniżej prezentujemy wykres, który przedstawia odsetek ostrych zdjęć dla danego czasu naświetlania przy włączonej i wyłączonej stabilizacji obrazu. W przedziale, w którym działa system, jego skuteczność wynosi około 3 EV.
stabilizacja on/off - ogniskowa 200 mm, czas naświetlania 1/30 sekundy