Dodaj ocenę

Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - szerokokątny zoom nowej generacji

Autor: Maciej Luśtyk

31 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Raptem po 4 latach Tamron prezentuje aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej.

W ostatnich latach Tamron nie próżnuje. Po serii ciekawych obiektywów wprowadza drugą generację szerokokątnego zoomu, który może okazać się bardzo ciekawą alternatywą dla takich szkieł jak Nikon Nikkor AF-S 17-35 mm f/2.8D czy Canonów 16-35 mm f/2.8L i 17-40 mm f/4L.

Na układ optyczny obiektywu składa się 18 soczewek w 13 grupach, a dzięki nowym soczewkom aferycznym XGM, elementom o obniżonym współczynniku dyspersji i nowym powłokom antyodblaskowym doskonale radzić ma sobie z dystorsją, aberracją chromatyczną i odbiciami światła. Nowej generacji jest także powłoka fluroynowa chroniąca przednią soczewkę, która zapewnić ma jeszcze lepszą ochronę przed kurzem, wodą i zatłuszczeniem. Według producenta, nowa konstrukcja pozwoli w pełni wykorzystać możliwości matryc o wysokich rozdzielczościach. Szkło wyposażono w 9-listkowa przysłonę.

Usprawnieniu uległ także ultradźwiękowy napęd AF, który dzięki nowym algorytmom i podwójnemu procesorowi ma ustawiać ostrość szybciej i precyzyjniej. W każdej chwili będziemy mogli też manualnie doostrzać przy włączonym systemie AF. Minimalna odległość ostrzenia to z kolei 28 cm. Wydajniejszy ma być również system stabilizacji, który oferować ma skuteczność rzędu 4,5 EV, co może znacznie ułatwić pracę w słabym świetle.

Wreszcie kosmetycznym poprawkom uległ też sam korpus obiektywu, którego wzornictwo jest teraz spójne z najnowszymi szkłami z profesjonalnej linii SP. Tubus został uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami, a przy tylnej soczewce znajdziemy mocowanie na filtry żelowe. Szkło jest także w pełni kompatybilne z urządzeniem TAP-in Console.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny będzie w sprzedaży pod koniec września w wersjach do systemów Nikon F i Canon EF. Co ważne, nowe szkło na rynku debiutuje w tej samej cenie, co poprzednik - 1299 dolarów (około 4750 zł). Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem tamron.eu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)