Aparaty
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
84%
Tamron, prezentując na początku tego roku model SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD G2, mocno zaznaczył swoją obecność w segmencie profesjonalnych telezoomów. Sprawdzamy, czy może zagrozić systemowym odpowiednikom.
Tamron może być z siebie zadowolony - model SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD G2 to obiektyw najwyższej klasy. Wymagający fotografowie nie powinni obawiać się pracy w terenowych warunkach. Ten zoom, aż wyrywa się do pokazania swoich możliwości w ekstremalnych sytuacjach. Otrzymujemy skrupulatnie uszczelniony tubus, który wykonano z metalu i tworzyw sztucznych najwyższej próby. Konstrukcyjnie jest to model, do którego trudno się przyczepić.
Miło zakresy ogniskowych 70-200 mm i stałego światła f/2.8 mamy do czynienia z najmniejszym tego typu obiektywem dostępnym na rynku. Zgoła odmiennie wygląda kwestia wagi - Tamron jest najcięższy w swojej klasie, choć nie są to duże różnice. Podobać się może także wyraźnie odświeżony design - obiektyw prezentuje się zadziornie, a przy tym elegancko.
Pochwalić musimy również wyjątkowo skuteczny system stabilizacji obrazu. Możliwość wykonywania nieporuszonych zdjęć na ogniskowej 200 mm z czasem naświetlania 1/60 s (a nawet 1/30 s) robi wrażenie. Podobnie jak rozdzielczość, która stoi na dobrym poziomie. Co więcej, jest bardzo wyrównana, dzięki czemu rozbieżności pomiędzy jakością obrazu w centrum i na brzegach są prawie niezauważalne. Również wady układu optycznego są odpowiednio korygowane. Aberracja chromatyczna i dystorsja nie sprawiają problemu. Jedynie winieta na trudnej kombinacji 200 mm i f/2.8 może już dać się we znaki. Niestety dużo gorzej wypada praca obiektywu w kontrastowych warunkach oświetleniowych - nie trudno o wyraźne bliki i flary.
Natomiast w kwestii autofokusa jest dobrze - choć nie bez wpadek. Poprawne wyostrzenie obrazu nie zajmuje długo, a sam system AF jest precyzyjny - nawet w trudniejszych sytuacjach. Niemniej jednak, aby móc osiągnąć optymalne osiągi, musimy skorygować front focus - na przykład za pomocą stacji TAP-in Console lub mikroregulacji dostępnej w zaawansoanych lustrzankach.
84%