Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
5
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

81%

Zaawansowany układ optyczny wspomagany systemem stabilizacji, szybki autofokus oraz kompaktowy, jak na tę klasę sprzętu, i uszczelniony tubus - to główne cechy obiektywu 100-400 mm f/5-6.3 DG OS HSM. Zobaczcie co oferuje najnowszy model Sigmy z rodziny Contemporary.

Autor: Michał Chrzanowski

18 Wrzesień 2017
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Nowa Sigma - na tle konkurencyjnych telezoomów - ma wyróżniać się szybkim i precyzyjnym systemem ustawiania ostrości. Pomóc w tym mają najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, jakimi obecnie dysponuje japoński producent.

Za automatyczne ostrzenie odpowiada ultradźwiękowy silnik (HSM), którego praca jest prawie w ogóle niesłyszalna. Poza tym AF ze zaktualizowanym algorytmem ma odznacz się o 30% większą skutecznością od tych z wcześniejszych konstrukcji producenta. Do tego dochodzi system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu, co także ma wpłynąć na wydajność autofokusa - nawet przy minimalnej odległości ostrzenia, która wynosi 160 cm.

Otrzymujemy także możliwość personalizacji układu AF, czego nie zapewniają najwięksi systemowi konkurenci. Za pomocą stacji dokującej Sigma USB DOCK i oprogramowania Sigma Optimization Pro jesteśmy w stanie przypisać do pozycji C1 i C2 przełącznika „custom“ dowolne ustawienia autofokusa, na przykład wybrany przez siebie zakres ogniskowania - inny niż ten zaproponowany przez producenta (1.6-6 m, 6 m - nieskończoność, pełny zakres).

Ponadto na tubusie znajdziemy również przełącznik trybu autofokusa. Otrzymujemy pozycję AF/MF, gdzie w przypadku wyboru AF pierścień manualnego ustawiania ostrości jest aktywny, dzięki czemu możemy doostrzyć fotografowaną scenę. Jednak otrzymujemy również pozycję MO, czyli Manual Override. Pozwala ona na efektywne operowanie pierścieniem ostrzenia - nawet, gdy AF jest ustawiony na tryb ciągły.

Jeżeli chodzi o efektywne przeostrzanie, to mamy do czynienia z prawdziwym miksem czasów. Ustawienie ostrości przez cały zakres długości (pozycja FULL od 1.6 m - do nieskończoności) zajmuje około jedną sekundę, co może nie zachwycać, ale jest wynikiem porównywalnym z konkurencyjnymi telezoomami. Niemniej jednak, gdy wybierzemy któryś z proponowanych zakresów (1.6-6 m lub 6 m - nieskończoność), to czas ostrzenia ulega znacznemu skróceniu - nawet do 0,4 sekundy.

W kwestiach celności nie mamy większych powodów do zmartwień. Obiektywy w dobrych warunkach oświetleniowych ostrzy precyzyjnie. Niemniej jednak kilkukrotnie zdarzyło mu się pogubić - zauważyliśmy charakterystyczne poszukiwanie ostrości. Na szczęście po upływie chwili Sigma poprawnie wyostrzyła fotografowaną scenę. Oczywiście podobna tendencja zdarzała się częściej w nieco bardziej wymagających sytuacjach.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły