Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD - Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

75%

Nowy Tamron to przede wszystkim usprawniony silnik autofokusa, zaawansowany układ optyczny, wydajny system stabilizacji oraz jeszcze bardziej kompaktowa obudowa. Czy to wystarczy, by zaistnieć w segmencie szerokokątnych zoomów ze zmiennym światłem?

Autor: Michał Chrzanowski

3 Kwiecień 2017
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Dr. Jekyll i Mr. Hyde - chyba w taki sposób najlepiej możemy opisać najnowszy obiektyw Tamrona. Ten szerokokątny zoom nas zarówno zaskoczył, jak i rozczarował. Jednak znacznie więcej mieliśmy tych pozytywnych odczuć.

Za niewątpliwe zalety musimy uznać jego kompaktowe wymiary, uniwersalny design oraz dobrą jakość wykonania. Do tego dochodzi w pełni uszczelniony tubus, dzięki czemu otrzymujemy pełnoprawny obiektyw do zadań specjalnych. Z pewnością ta dodatkowa ochrona pomoże w pracy w trudniejszych warunkach pogodowych i atmosferycznych. Jednak prawdziwą wisienką na torcie okazała się efektywna stabilizacja obrazu. Pochwalić musimy także autofokus, który jest precyzyjny, ale nie tak szybki jak obiecywał producent.

Wygląda więc na to, że Tamron zadbał o każdy, zarówno wizualny jak i konstrukcyjny, detal. Jeżeli mielibyśmy wymienić jedną rzecz obudowy, która nie przypadła nam do gustu, to byłoby to zbyt wąskie pierścienie, które nie ułatwiają manualnego ostrzenia i zmiany ogniskowej.

Niestety więcej obiekcji mamy już do optyki. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w tej kwestii szerokokątne zoomy rządzą się swoimi prawami. Jednak wyniki jakie osiągnął Tamron w naszym laboratorium nie były w pełni zadowalające. Rozdzielczość obrazu była przeciętna i balansowała na granicy przyzwoitości - przede wszystkim na brzegach kadru. Do tego dochodzą nie najlepiej korygowane wady układu takie jak aberracja chromatyczna czy dystorsja. Jedynie winieta oraz praca obiektywu pod ostre światło wypadły dobrze.

Nie będziemy ukrywać - nowy Tamron ma kilka sporych wad. Niemniej jednak jego liczne zalety sprawiają, że możemy z czasem pogodzić się ze wspomnianymi niedociągnięciami. Poza tym pamiętać trzeba, że w dniu premiery producent zapowiedział model 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD jako uniwersalną i wymarzoną konstrukcję dla mniej wymagających fotografów krajobrazu z żyłką podróżnika. I w tej roli testowany Tamron powinien sprawdzić się wzorcowo.

Plusy

  • kompaktowa i lekka konstrukcja
  • uniwersalny design
  • uszczelniony tubus
  • precyzyjny autofokus
  • wydajny system stabilizacji obrazu
  • akceptowalna rozdzielczość w centrum kadru
  • dobrze korygowana winieta
  • cena

Minusy

  • wąskie pierścienie zmiany ogniskowej i manualnego ustawiania ostrości
  • wolny system autofokusa
  • przeciętna rozdzielczość na brzegach kadru
  • spora aberracja chromatyczna
  • słabo korygowana dystorsja
Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7.5
Cena / Jakość:
6
Optyka:
7
Budowa:
8
Ocena ogólna

75%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły