Nikon AF-S Nikkor 24-70 mm f/2.8 ED VR - Abberacja chromatyczna

Producent zapowiada, że najnowszy Nikon AF-S Nikkor 24-70 mm F/2,8 ED VR to zupełnie nowa jakość obrazu. Czy tak jest naprawdę? Postanowiliśmy to sprawdzić i porównać go z poprzednikiem. Zobaczcie, która konstrukcja wyszła z tego pojedynku zwycięsko.

Autor: Michał Chrzanowski

22 Styczeń 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

 

Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wybranych (skrajnych i środkowej) ogniskowych i pełnego zakresu przysłon. Przedstawiane wykresy pokazują najgorsze wartości dla każdej z ogniskowych.

 

Kolejny test i kolejne zaskoczenie. Niestety, oba Nikony mają bardzo słabo skorygowaną aberrację chromatyczną. Jednak nowa generacja pod tym względem wypada dużo gorzej od poprzednika! Dowodem na to są poniższe wykresy. Obok siebie zestawiliśmy grafiki, aby lepiej zobrazować rozkład oraz natężenie tej wady optycznej dla obu szkieł.

 

W przypadku nowego Nikona AF-S Nikkor 24-70 mm f/2.8 ED VR największą anomalię wynoszącą 6.35 piksela zaobserwowaliśmy na ogniskowej 24 mm i przysłonie f/2.8. Aberracja chromatyczna wystąpiła jedynie w rogach kadru. Niemniej jednak tak wysokie wartości mogą oznaczać, że w niektórych przypadkach (zwłaszcza na kontrastowych fragmentach zdjęcia) aberracja będzie wyraźnie zauważalna na zdjęciach. Dla porównania, pierwsza generacja Nikkora 24-70 mm podczas fotografowania na takich samych ustawieniach ma aberrację mniejszą o 1.53 piksela (wynosi 4.82 px), jednak również nie jest to osiągnięcie godne naśladowania. Z kolei wraz ze zmianą ogniskowej obu szkieł, wada optyczna obejmuje znacznie większą powierzchnię kadru, jednak jej wartość ulega zmniejszeniu. Przykładowo, 2.16 piksela (ogniskowa 70 mm i f/22) dla nowego Nikona i 2.09 piksela (70 mm i f/2.8) dla pierwszej odsłony obiektywu. Podsumowując, tak wysokie wartości aberracji chromatycznej są niedopuszczalne w konstrukcjach kierowanych do profesjonalistów!

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

 

Aberracja w praktyce – ogniskowa 24 mm, przysłona f/2.8

]



 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły