Fujifilm Fujinon XF 56 - Konstrukcja

Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R to stałoogniskowy obiektyw do systemu Fujifilm X. Zobaczcie jak ta jasna portretówka sprawdziła się w naszym teście.

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Maj 2014
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Obiektyw Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R został wykonany z dbałością o szczegóły. Metalowa konstrukcja sprawia wrażenie solidnej i wytrzymałej. Miejsce mocowania obiektywu do korpusu oznaczone jest czerwonym punktem. Szkoda, że metalowy bagnet nie został uszczelniony.

Konstrukcja składa się z 11 elementów w 8 grupach. Zastosowano w niej dwa elementy ze szkła ED (o wyjątkowo niskiej dyspersji), jednego dwustronnego elementu asferycznego oraz czterech elementów z wypukłą powierzchnią zwróconą ku fotografowanemu obiektowi. Pozwala to ograniczyć aberracje sferyczne i chromatyczne. Lepszą jakość obrazu ma zapewniać powłoka HT-EBC, którą pokryto wszystkie soczewki, aby zmniejszyć występowanie tzw. duszków i efektu flary. 7-listkowa zaokrąglona przysłona pozwala uzyskać gładki efekt bokeh.

W obiektywie zastosowano mechanizm wewnętrznego ogniskowania i bezrdzeniowy silnik prądu stałego, czego efektem jest szybkie działanie autofokusa. Minimalna odległość ogniskowania wynosi 0,7 m.

Szeroki metalowy, gęsto rowkowany pierścień ustawiania ostrości działa z dość dużym oporem, co zaliczamy na plus. Minusem może być zbyt lekkie działanie metalowego pierścienia zmiany przesłony. Umożliwia on zmianę przesłony co 1/3 EV oraz ustawienie w pozycji Auto (w lewym, skrajnym położeniu). Pierścień przysłony został zaprojektowany tak, aby można było łatwo wyczuć przeskoki między krokami przysłony, jednak w praktyce to rozwiązanie nie za bardzo się sprawdza.

Plastikowy przedni dekielek jest wyposażony w dwa uchwyty, dzięki czemu wygodnie się z niego korzysta. W skład zestawu handlowego wchodzi ponadto tylni dekielek, plastikowa osłona przeciwsłoneczna oraz materiałowy pokrowiec.

Obiektyw waży 405 g, a jego wymiary to 73,2 x 69,7 mm. Średnica mocowania filtra wynosi 62 mm. Z aparatem Fujifilm X-Pro1 obiektyw jest dobrze wyważony i tworzy zgrabny zestaw.

;

Specyfikacja;

Konstrukcja;

Ustawianie ostrości;

Stabilizacja;

Rozdzielczość RAW;

Rozdzielczość JPEG;

Rozmycie;

Aberracja chromatyczna;

Dystorsja;

Winietowanie;

Odblaski;

Podsumowanie;

Przykładowe zdjęcia do pobrania]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)