Fujifilm Fujinon XF 56 - Podsumowanie

Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R to stałoogniskowy obiektyw do systemu Fujifilm X. Zobaczcie jak ta jasna portretówka sprawdziła się w naszym teście.

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Maj 2014
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R to bardzo ciekawe, jasne szkło portretowe z bagnetem XF. Obiektyw został zaprojektowany z dbałością o detale. Metalowa konstrukcja i pierścienie są solidnie wykonane. Zestaw uzupełniają dekielki, plastikowa osłona przeciwsłoneczna i materiałowy pokrowiec. Do pełni szczęścia brakuje tylko uszczelnienia bagnetu.

Autofokus działa cicho i szybko. Jedyne zastrzeżenia mieliśmy do trybu ciągłego, w którym trochę zwalniał. Pierścień ręcznego ustawiania ostrości jest szeroki, ma jednak dość duży skok, który utrudnia płynne przeostrzanie. Umożliwia on za to precyzyjniejsze wyostrzenie konkretnego fragmentu kadru.

Jakość obrazu stoi na wysokim poziomie. Granica przyzwoitości jest już przekroczona na maksymalnym otworze względnym. W przypadku plików RAW najlepsze efekty osiągniemy w przedziale f/2,8-f/5,6. Na plikach JPEG najlepsze wyniki zaobserwowaliśmy na f/8, ale wysoka jakość utrzymuje się także na pozostałych przesłonach.

Wady optyczne zostały w dużej części bardzo dobrze skorygowane. Rozmycie, dystorsja ani aberracje nie powinny być problemem. Szkło dobrze radzi sobie także z odblaskami. Trochę gorzej jest z winietowaniem, które jest dość duże w przypadku plików RAW.

Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R to drogie (4200 zł), ale warte swojej ceny szkło. Oferuje znakomitą jakość obrazu i plastyczny efekt bokeh. Znajdzie zastosowanie w fotografii portretowej, zbliżeniowej oraz innych dziedzinach, w których potrzebna jest mała głębia ostrości i wysoka jakosć obrazu.

+ solidna, wytrzymała konstrukcja

+ bardzo dobra jakość obrazu w całym zakresie przesłon

+ bardzo dobrze skorygowana aberracja

+ niska dystorsja

- brak uszczelnienia bagnetu

- brak stabilizacji w systemie

- duża winieta

Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R uzyskał 71% w swojej klasie
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)