Podsumowanie

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 to jasny, stałoogniskowy obiektyw portretowy dedykowany do systemu Mikro Cztery Trzecie. Poza jasnością f/1.8 oferuje ultradźwiękowy napęd autofokusa MSC.

Autor: Marcin Falana

7 Grudzień 2012
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Podsumowanie

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 to jasny obiektyw portretowy dedykowany do systemu Mikoro Cztery Trzecie. Po przeliczeniu ogniskowej dla małego obrazka daje ekwiwalent 90 mm.

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 jest bardzo dobrze wykonany. Szeroki pierścień ostrości pozwala na wygodne manualne ostrzenie i przeostrzenie. Metalowy bagnet jest dobrze oznaczony i pozwala na wygodne mocowanie obiektywu do korpusu. Trochę drażni, że M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 różni się odcieniem obudowy od innych szkieł premium Olympusa, które bardziej wpadają w kolor szampański, a nie stalowy.

W zestawie z obiektywem dostajemy przedni i tylny dekielek, kartę gwarancyjną i instrukcję obsługi. Zabrakło tulipana, który jest dostępny opcjonalnie w cenie około 150 zł i woreczka transportowego. Obiektyw został wyprodukowany w Chinach.

Jeżeli chodzi o szybkość autofokusa, to konstrukcje Mikro Cztery Trzecie wyznaczają standardy wśród bezlusterkowców. Nie inaczej jest z obiektywem Olympusa, który w połączeniu z korpusem OM-D E-M5 czy E-PL5, z którymi mieliśmy okazję fotografować ostrzy szybko i skutecznie. Oczywiście przy przysłonie f/1.8, gdzie głębia ostrości jest nieduża warto wykonać kilka klatek, żeby uzyskać przysłowiową "żyletę."

Pod względem kultury pracy także trudno coś zarzucić obiektywowi M.Zuiko Digital 45mm f/1.8. Obiektyw oferuje ultradźwiękowy napęd autofokusa MSC, więc pracuje szybko i cicho. Na plus możemy też zaliczyć jego skuteczność. Obiektyw umożliwia także wygodne manualne ostrzenie i przeostrzanie po użyciu autofokusa.

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 nie oferuje optycznej stabilizacji, ponieważ system Olympusa dysponuje stabilizowanymi matrycami. Wraz z korpusem Olympus OM-D E-M5 udało nam się wydłużyć ekspozycję o 3 EV co jest bardzo dobrym rezultatem.

Jeżeli chodzi o rozdzielczość obrazu, obiektyw Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 daje bardzo dobre rezultaty. Obraz jest użyteczny od przysłony f/1.8 zarówno w centrum jak i na brzegach kadru, co przy jasności f/1.8 trzeba zaliczyć do bardzo dobrych rezultatów. Wyraźniejszy spadek jakości obserwujemy od f/11. W formacie JPEG obiektyw tradycyjnie uzyskuje jeszcze lepsze wyniki.

M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 radzi sobie bardzo dobrze z aberracją, która jest właściwie niewidoczna. Obiektyw bardzo dobrze radzi sobie także z dystorsją i winietowaniem, nawet na f/1.8. Obiektyw nie ma też większych problemów z odblaskami i światłem wpadającym w obiektyw.

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 może pochwalić się dobrym wykonaniem, bardo dobrymi osiągami, a także bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Za nieco ponad 1000 zł dostajemy obiektyw, który pod wieloma względami dorównuje dużo droższemu obiektywowi Olympus M.Zuiko Digital ED 75mm f/1.8. Jeżeli szukacie jasnego, dłuższego szkła do systemu Mikro Cztery Trzecie, to M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 jest bardzo dobrym wyborem w dobrej cenie.

+ jakość wykonania

+ nieduże gabaryty

+ szybki i skuteczny autofokus

+ rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach

+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna

+ niski poziom winietowania

+ skuteczne powłoki antyrefleksyjne

- kolor obudowy niespójny z innymi obiektywami M.Zuiko

- brak osłony przeciwsłonecznej w zestawie

Olympus M.Zuiko Digital 45mm f/1.8 uzyskał w swojej klasie 82%
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
32
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Nowe hybrydowe obiektywy Canon RF - pierwsze wrażenia
Unikalny zoom RF 70-200 mm f/2.8 IS USM Z oraz stałki RF 50 mm f/1.4 VCM i 24 mm f/1.4 VCM wzbogacają katalog szkieł Canona przeznaczonych jednocześnie do filmu i fotografii. Nowym...
25
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to unikalny teleobiektyw, który łączy wysoką jakość optyczną z wyjątkowo lekką i kompaktową jak na tę klasę obiektywu obudową. O tym jak sprawdza się w rzeczywistej...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)