Ergonomia i funkcje przycisków

Ricoh GR Digital III to jeden z bardziej interesujących aparatów kompaktowych na rynku. Oferuje jasny, szerokokątny obiektyw stałoogniskowy - 28 mm f/1.9, rewelacyjny ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. punktów i tryby manualne. Wszystko to jest spakowane w zgrabną kieszonkową obudowę. Zapraszamy do testu tego nieprzeciętnego kompaktu.

Autor: Marcin Falana

23 Lipiec 2010
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenia

Wzornictwo Ricoha GR Digital III jest oszczędne i daleko mu do ekstrawagancji. Aparat jest dyskretny chociaż już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest przeciętnym kompaktem. Został wykonany z czarnego plastiku o przyjemnej fakturze. Elementy sterujące są dobrze spasowane, a całość robi solidne wrażenie. Zgrabnie umieszczono także lampę błyskową, która wyskakuje z korpusu po zwolnieniu zapadki na lewej ściance aparatu.

Pod względem gabarytów Ricoh GR Digital III można zaliczyć do kieszonkowych kompaktów, chociaż przy grubości 25,5 mm najbardziej płaskim aparatem trudno go nazwać.

Grip jest wygodny i został pokryty miękką gumą o fakturze przypominającej skórę. Dzięki temu i odpowiedniej ilości miejsca na kciuk na tylnej ściance GR Digital III trzyma się bardzo wygodnie. Warto dodać, że możemy go spokojnie obsługiwać jedną ręką.

Funkcje przycisków

Na górnej ściance poza włącznikiem i spustem migawki znalazła się tarcza trybów ekspozycji. Aby zmienić tryb musimy wcisnąć przycisk zabezpieczający. W przedniej części nad gripem znajduje się przednia tarcza nastaw.

Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance z prawej strony wyświetlacza. Idąc od góry znajdziemy tu tylną tarczę nastaw, która poza poruszaniem się w prawo i lewo możemy wciskać, co zwiększa jej użyteczność. Wciskając ją uruchamiamy szybkie menu ekranowe, w którym do dyspozycji mamy 5 parametrów. W menu aparatu możemy zaprogramować jakie funkcje będą obecne w menu podręcznym co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem.

menu podręczne
programowanie menu podręcznego

Tuż przy prawej krawędzi znajdziemy dwa przyciski pozwalające na powiększanie zdjęć i korektę ekspozycji. Poza tym możemy je zaprogramować aby obsługiwały cyfrowy zoom lub balans bieli.

Poniżej umieszczono przycisk odtwarzania zdjęć, pod którym znajduje się nawigator ze środkowym przyciskiem MENU/OK, który pozwala dostać się do menu aparatu. Przyciski nawigatora obsługują tryby lampy błyskowej, tryb makro i jedną z dwudziestu funkcji jaką przypiszemy do przycisku Fn1.

programowanie przycisku Fn1

Pod nawigatorem znalazły się jeszcze dwa przyciski - DISP. - obsługujący liczbę wyświetlanych informacji oraz napęd/kosz, który także możemy zaprogramować w menu aparatu. Warto w tym miejscu wspomnieć o możliwości wyłączenia ekranu jako jednej z opcji przycisku DISP. Ciekawym rozwiązaniem jest także poziomica, którą możemy wyświetlić zarówno w pionie jak i poziomie.

zmiana wyświetlanej informacji - przycisk DISP

Podsumowanie

Ergonomię Ricoha GR Digital III trzeba ocenić bardzo wysoko. Aparat dobrze leży w dłoni i został starannie wykonany. Przyciski i spust migawki działają z odpowiednim skokiem i zostały umieszczone w odpowiednich miejscach. Dwie tarcze nastaw pozwalają pracować jak lustrzanką. Do tego dostajemy szybkie menu podręczne, które możemy edytować, dwa programowalne przyciski oraz klasyczną tarczę trybów ekspozycji. Jest tu wszystko czego potrzebuje zaawansowany amator.

+ dobre wykonanie

+ menu podręczne, które możemy edytować

+ dwa programowalne przyciski

+ wciskana tylna tarcza

+ poziomica

+ wygodny uchwyt

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)